Avrupa’da yükselen enflasyon ve sıcak para krizi

0

Bu haftaki Reel Ekonomi programı, düşük enflasyona ve Avrupa Birliği’ndeki euro bölgesindeki ciddi para sıkıntısına odaklanıyor. Düşük enflasyon iyi bir şeydir, ancak uzun vadede ekonomiye zarar verebilir. Ayrıca Yunanistan, Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan ve Portekiz başta olmak üzere sıcak para sıkıntısı bu ekonomileri zora soktu. Tüm bu konuları Avrupa Merkez Bankası Başkanı ve Finans Direktörü Peter Praet ile görüştük.

Reel Ekonomi, Maithreyi Seetharaman’ın sunumuyla Euronews ekranlarında…

Avro bölgesi gibi ekonomilerde fiyatlar uzun süre aynı kalıyor. Bu durumu kısaca açıklayalım.
Ekonomi büyür, hareketlilik kazanır ve ithalat oranı artar. Bu artış ve azalış yaklaşık %2 civarındadır. Daha kararlı. Bu oran aşılırsa kontrol edilemez hale gelebilir.

Ekonomi yavaşladığında fiyatlar aynı kalır. Para akışı azaldığında gerileme başlar. Para kıtlığının tam olarak ne olduğuna hızlıca bir göz atalım.

Bir zamanlar bu dükkanda küçük kekler satan Steve adında bir adam varmış. İş için birçok çalışanı ve büyük miktarda süt, yumurta ve un kaynağı vardı. Gün geldi ve Steve’in satışları düştü. İndirim yaptı ama satışlar artmadı. Müşteriler fiyatların daha da düşmesini bekliyordu. Steve para kazanamadığı için erzak aldığı yerleri siparişleri tutmakla görevlendirdi. Bu nedenle malzemeyi satanlar Steve’in alımı için fiyatları da düşürdü. Ancak Steve, müşterileri gibi satın alınan malzemelerin fiyatlarının daha da düşmesini bekliyordu.

Steve’e malzeme satanlar da fiyatlar düşene kadar alımlarını dondurdu. Kimse alıp satmıyordu. Böylece her alanda kâr oranları giderek düştü ve şirketler işçi çıkarmak zorunda kaldı. İş ve para sıkıntısı vardı. Kimse Steve’in keklerini almıyordu. Herkesin işi durduruldu. Böylece ekonomide sıcak para sıkıntısı yaşandı.

Yunanistan, Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan ve Portekiz… Bütün bu ülkeler sıcak para sıkıntısı yaşıyor. Diğer avro bölgesi ülkelerinde de düşük enflasyon var.

”Avrupa Birliği’nin en fakir üyesi Bulgaristan, son 12 ayda fiyatlarda düşüş gördü. Alışveriş yapanlar için tatil zamanı… Ama insanlar pek alışveriş yapmıyor ve bazı istenmeyen sonuçlar da oluyor.”

Fiyatların düşmesi, çalışma hayatında daha az kar elde edildiğini gösterir. Bu nedenle ülkenin gayri safi milli hasılası da düşüyor ve maaşların düşmesi nedeniyle işten çıkarmalar oluyor. Ürünler iyi ve kaliteli olsa bile kimse onları satın almak istemez.

Modern Ticaret Şirketi Direktörü Jordan Mateev: “Bu, Bulgaristan tarihinde bir ilk. Yüksek enflasyon ve istikrarlı fiyatlar da gördük… Ancak ilk kez sıcak para sıkıntısı yaşıyoruz. Belki de bu yüzden insanlar bu duruma tepki vermiyor.

Para sıkıntısına neden olan faktörleri belirlemek gerekir. Bu durumun, her şeyden önce borçlu ülkeler ve aileleri olumsuz etkileyecek bir kısır döngüyü tetikleyeceğinin farkında olmalıyız.

Bu köşedeki dükkân biraz da olsa fiyatlarını düşürdü ama müşteri eskisi kadar yoğun değil. Ancak, görüldüğü gibi, tedarikçiler gelecekteki gelirlerinin daha fazla düşmemesi için düşük fiyatlar sunmaktadır.

Avrupa Merkez Bankası direktörü Peter Praet ile röportaj şimdi başlıyor:

Maithreyi Seetharaman, Euronews: “Tamam, şimdi rakamlardan bahsedelim. Bu yılın Nisan ayında Euro bölgesinde beklenen enflasyon geçen yılın altındaydı. Avrupa Birliği’nde düşük enflasyon yaygın bir olgudur.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı ve Finans Direktörü Peter Praet, Temmuz ayında bu konuda alınan kararları bize bildirecek. Acaba biz vatandaşlar hangi konulara kafa yoralım, oturup konuşuruz”.

Avrupa Merkez Bankası Direktörü Peter Praet: “Talep çok düşük çünkü birçok ev, işyeri ve ülke borç içinde ve bu da tedarik edilen malların daha az tüketilmesine neden oluyor. Bu nedenle fiyatlar üzerinde çok fazla baskı hissediyoruz ve bu bizim için yeni. Şu anda içinde bulunduğumuz süreç ve ortam ekonomiyi rahatlatıyor ve daha çok fiyatlardaki yapısal durumla ilgili, mevcut yapıya bağlı bir para politikası izliyoruz. Bu poliçede faiz oranları sıfıra yakın olmakla birlikte farklı koşulları da içermektedir.

Maithreyi Seetharaman, Euronews: “Avrupa Merkez Bankası şu anda tam olarak ne planlıyor?”

Avrupa Merkez Bankası Direktörü Peter Praet: “Bildiğiniz gibi bu ilişkilerde bizim de payımız var. Faiz oranları düşük kalmaya devam edecek. Sadece kısa vadeli kredilerde değil, uzun vadeli kredilerde de ekonominin normale dönmeye başlamasıyla birlikte ABD’de faiz oranları yükseldi. Ama faiz oranlarını Amerika’dan ayrı tutmamız gerekiyor. Bu da maliye politikamıza devam edeceğimiz anlamına geliyor.

Daha spesifik olmak gerekirse, tespit ettiğimiz sorunlardan biri de küçük işletme kredilerine geçiş dönemiydi. Peki bu konuya
Seçenekler aradığımız doğru ”.

Maithreyi Seetharaman, Euronews: “Sohbet sırasında negatif oranlardan bahsettik. Kredili alımların daha da düşeceği bir durum öngörüyor musunuz?

Avrupa Merkez Bankası Direktörü Peter Praet: “Kredi alımları çok düşük çünkü şu anda bu durumu çözecek bir ortam yok ve bankacılık sektörünün tahsis edilmiş bir fonu yok. Bu konu üzerinde çalışıyoruz. Ama kredi süreci geçiş aşamasında soru işaretleri doğuruyor.

Maithreyi Seetharaman, Euronews: “Uzun ve orta vadede düşük enflasyon mu bekleniyor?”

Avrupa Merkez Bankası Direktörü Peter Praet: “Şu anda en büyük sorun halk arasında gelecek için iyi beklentiler yaratmak, ancak birçok ülkede bunu göremiyorsunuz. Daha önce de söylediğim gibi, şimdi yaptığımız şey olumlu finansal durumlar yaratmak. Bu sayede firmalar yatırım yapmaya karar verdiklerinde sorun yaşamayacaklar” dedi.

Alışveriş yaptığımızda fiyatların yüksek olduğundan şikayet ederiz ama mağazalar indirim yaptığında fiyatların daha da düşmesini bekleriz. Ekonomistler, Japonya’nın yaşadığı 20 yıllık durgun ekonomiden korktuğumuz için şu anda bunu karşılayamayacağımızı söylüyor.

Davranışlarımız nakit kaynakları azaltıyor ve oranları yükseltiyor, Avrupa Merkez Bankası ve diğer kurumlarla aramızı açıyor. Giovanni Magi bu konuyu detaylandırdı.

Avrupalılar enflasyon oranının yüksek olmasının yanı sıra düşük olmasının da kötü olduğunu yeni öğreniyorlar. Özellikle para sıkıntısının kamu borcu ve işsizlik üzerinde yıkıcı etkileri vardır ve euronun dolar karşısında istikrarı bir başka sorundur.

Mariana Mazzucato, Essex Üniversitesi, Kalkınma Ekonomisi Bölümü, Prof. Dr.: ”Yüzde 4-5 seviyesindeki enflasyon, ekonominin büyüdüğünü gösteriyor. Uzun vadede istikrarlı bir büyüme sağlayamazsanız, sıcak para sıkıntısı yaşarsınız. Hükümetler toplum olarak duruma paralel hareket ettikleri sürece para sıkıntısı riskinin devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Bu krizden ve enflasyondan en çok etkilenen ülkeler İspanya, İrlanda, Yunanistan ve Avrupa ekonomisinin lokomotifi Almanya oldu. Fiyatlardaki düşüş ise iç talebi ve yatırım oranlarını düşürdü.

Rekabet edebilirliği yeniden artırmak için, ulusal ekonomiler ücretlerle oynamak zorundadır. Burada enflasyon sonrası ücret oranlarını görebilirsiniz. Fiyatlar düşmesine rağmen satın alma gücü de düşmüş ve ödenmesi gereken fiili borç miktarı giderek artmıştır.

Aslında, sermaye açığı riskini azaltmak için başka bir seçenek yoktur. Ancak güçlü ekonomilerde durum aynı mı? Bazı uzmanlara göre farklı politikalar için alanlar var.

Pew Araştırma Merkezi Direktörü Bruce Stokes: “Araştırmamıza göre, Almanya tarih boyunca enflasyondan en çok korkulan ve 1920’lerde hiperenflasyonla mücadele eden, aslında en az korkulan ülkeydi. Para politikası konusunda hala birkaç manevra alanı var.

Avrupa’nın korktuğu bu senaryo aslında Japonya’daki durumla aynı. Bu Uzak Doğu ülkesi, 20 yıllık bir mali çıkmazdan yeni çıkıyor.

William H. Saito, Japonya Hükümeti, ekonomist: “Pek çok benzerlik var. Son yıllarda karşılaşılan en büyük sorunlardan biri nüfusun azalması ve yaşlanmasıdır. Durum böyle olunca tüm varsayımlar alt üst oluyor. Yaşlılar sabit gelirlerinin devam etmesini istiyor. Doğru ya da yanlış, ancak nakit sıkıntısı yaşlı bir kişi için iyi bir şeydir.

Bu tür senaryolarla karşılaşmamak için sadece yaşlıların değil genç neslin de ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Maithreyi Seetharaman, Euronews: “Şu anda Japonya ile Avrupa arasındaki benzerliği görebiliyor musunuz?”

Avrupa Merkez Bankası Direktörü Peter Praet: “Japonya’daki durumla en büyük fark, bankacılık sektörünü hedef almamızdı. Ayrıca, krizin başlangıcından bu yana maliye politikalarına verilen tepki aşırı oldu ve bu şu anda Japonya’da olanla aynı durum değil.”

Maithreyi Seetharaman, Euronews: “Avrupa Merkez Bankası kısıtlamaları daha iyi şeyler yapmanızı engelliyor mu?”

Peter Praet, Avrupa Merkez Bankası Direktörü: “Hayır, bu doğru değil. Küçük bir finansal yönetim kurumuyla kriz anında Euro Bölgesi’ne girdik. Amerika’da böyle bir fırsat yok. Genel olarak, daha esnek bir işgücü piyasası vardır. Şimdi bu durumdan çıkmaya çalışacağız. Ama çoktan oldu. Sıcak para sıkıntımız olmadığı doğrudur. Düşük enflasyon ve yavaş büyüme bizi endişelendiren bir süreçten geçiyoruz. Bunun nedenini belirleyeceğiz ve gerekli önlemleri alacağız.”

Maithreyi Seetharaman, Euronews: “Bay Praet, zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim”.

Peter Praet, Avrupa Merkez Bankası Direktörü: “Teşekkürler”.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom