Alevi köyünde cemaat baskısı: Kaçak Kur'an kursunun yıkılması önlendi – Son Dakika Türkiye Haberleri

İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere Mahallesi'nde kaçak Kur'an kursu ve öğrenci yurdu inşa edildi. Dere yatağını örterek ve inşaat malzemesi satış deposu için dekoratif tabela asarak inşaatı gizleyenler, ruhsat çıkmamasına rağmen genel ve yerel seçim dönemlerinde yaşanan boşluktan yararlanarak binayı hızla ayağa kaldırdı.

Yapıyı fark edenler Karabağlar Belediyesi'ne şikayette bulundu. İnşaata 3 kez ceza kesen ve meclis onayıyla yıkım kararı veren belediye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın onayıyla yıkım sürecini başlatarak Karabağlar Kaymakamlığı'nda güvenlik polisinden talepte bulundu.

Kaçak Kur'an-ı Kerim kursunun yıkılacağı öğrenilince mahalleden olmayan türbanlı ve cübbeli topluluk binada toplanmaya başlayarak binaya giden tek yolu otomobil, kamyon gibi araçlarla kapattı. , inşaat araçları. arabalar ve kamyonlar.

POLİS GELMEDİ

Yıkım alanına gelen ekiplerin araçların geri çekilmesini ve alanın boşaltılmasını istemesi üzerine gerginlik arttı. Binanın yıkılmasına izin vermeyenlerKuran'a müdahale edemezsiniz. Sonucu ölüm olsa bile buranın bir daha yıkılmasına izin vermeyeceğiz. Sizi İslam'a döndürmek için geldik.Tehditlerde bulunduğu iddia edildi.

Kaymakamlığın polis göndermemesi üzerine yıkımdan güvenlik gerekçesiyle vazgeçildi. Kaçak binayı yıkmayanlar, bölgenin fotoğrafını çekmek isteyen gazetecileri de tehdit etti.

AA'DAN DEzenformasyon

Öte yandan Kur'an'ın hukuka aykırı seyrini haber yapan Anadolu Ajansı da olayı şöyle anlattı:Mahalle sakinleri, İzmir'deki Kur'an kursu inşaatının yıkılacağını iddia ederek nöbet tutuyor.başlığıyla duyurdu.

Ancak mahalle sakinleri, kendilerini engelleyen kişilerin İsmailağa Cemaati mensubu olduğunu söyleyerek korktuklarını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir