AI paraları, NVIDIA hisseleri düşerken herkesi gülümsetti

Yapay zeka (AI) kripto para birimleri, Nvidia hisselerinin piyasa değerinde 430 milyar dolar kaybetmesine rağmen geçen hafta yükselişe geçti. Kripto para tüccarları tarafından yakından takip edilen bir şirket olan Nvidia, genellikle yapay zeka kripto para piyasasının öncüsü olarak görülüyor.

Google Finans'tan alınan verilere göre, birçok şirketin yapay zeka modellerini çalıştırmak için kullandığı bilgisayar çiplerini üreten Nvidia'nın hisseleri, son beş işlem gününde yüzde 11,08 oranında değer kaybetti.

CoinMarketCap'ten alınan verilere göre, Fetch.AI (FET) ve SingularityNET (AGIX), aynı dönemdeki genel kripto para piyasasının düşüşünün aksine, son yedi gün içinde sırasıyla %23,46 ve %20,83 artış gösterdi.

Piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH), yedi günde %9,17 ve %4,23 kayıp yaşadı.

Nvidia'nın hisselerindeki düşüş, başkan Jensen Huang'ın diğer yöneticilerle birlikte yakın zamanda önemli miktarda hisse sattığı yönündeki söylentilerin yayılmasıyla gerçekleşti.

Nvidia'nın hisse senedi fiyatı son beş işlem gününde %11,16 düştü. Kaynak Google Finans

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) 21 Haziran'da yapılan bir başvuruya göre Huang, 13 Haziran'dan bu yana 79,38 milyon dolar değerinde Nvidia hissesi satarak iş araştırma şirketlerinin dikkatini çekti.

Global Markets Investor, 23 Haziran'da yayınlanan makalesinde “Nvidia yöneticileri hisselerini ŞİMDİYE KADARKİ EN HIZLI şekilde satıyor” derken, bir başka araştırma firması da Nvidia yöneticilerinin Nvidia'nın yıl içinde sattığı hisselerin toplam değerinin milyar dolar sınırına yaklaştığını söyledi.

Barchart, “Nvidia yöneticileri bu yıl 796 milyon dolardan fazla hisse sattı” derken, portföy analisti “Oğuz O” ise “bunun çoğu önceden planlandı ve bu beni rahatsız etmiyor” dedi. Oğuz O'ya göre yöneticiler, bir aracı kurumla hisselerin belirli fiyatlardan satışı için sözleşme yapmışlardı.

Kaynak: Barchart

YChart verilerine göre Nvidia'nın piyasa değeri 24 Haziran itibarıyla 2,903 trilyon dolar oldu ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,34 trilyon dolara ulaştığından bu yana beş işlem gününde yaklaşık %13 düştü.

AI ve Nvidia kripto tokenleri paralel hareketlerin birkaç örneğine sahipti; en son Nvidia 2023'ün son çeyreğine ilişkin kazanç raporunu yayınladığında fark edildi.

Nvidia, 21 Şubat'ta 2024'ün dördüncü çeyreğinde 22,1 milyar dolar gelir ve 12,3 milyar dolar kazanç elde ettiğini açıkladı. Bu rakamlar, 2023'ün 4. çeyreğine göre sırasıyla %265 ve %769'luk bir artışı temsil ediyor.

OpenAI CEO'su Sam Altman'ın Worldcoin'i (WLD) ay boyunca %240 artış kaydederken, blockchain AI analiz firması Arkham Intelligence'ın yerel ARKM token'ı aynı dönemde %211 arttı.

Diğer AI tokenleri gibi bu tokenlerin değeri de geçen hafta arttı. Yayınlandığı sırada Worldcoin, son yedi gün içinde %9,07 artışla 0,005 dolardan işlem görürken, Arkham aynı dönemde %16,34 artışla 1,96 dolardan el değiştiriyordu.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir