ABD'nin iklim manipülasyonu Avrupa'da sıcak hava dalgalarına neden olabilir

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Bir çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bulut ekimi gibi iklim manipülasyonlarının Avrupa'da sıcak hava dalgalarına neden olabileceğini ortaya çıkardı.

REKLAM

Yeni bir araştırmaya göre, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde uygulanan “bulut tohumlama” tekniğinin bir sonucu olarak sıcak hava dalgaları Avrupa'ya geçebilir.

Küresel ısınma 2050 yılına kadar sanayi öncesi dönemlerin 2 derece üzerine çıkarsa, bulut değişiklikleri İber yarımadası dışında neredeyse tüm Avrupa'yı önemli ölçüde ısıtabilir. Araştırmalar en büyük sıcaklık artışlarının İskandinavya, Orta Avrupa ve Doğu Avrupa'da meydana geldiğini gösterdi.

Araştırmanın yazarları bulguların endişe verici olduğunu çünkü bu tür yerel iklim değişikliklerine yönelik neredeyse hiçbir düzenleme bulunmadığını ve sonuçların tahmin edilmesinin zor olabileceğini söylüyor.

UC San Diego liderliğindeki bir araştırma ekibinin parçası olan çalışmanın ortak yazarı Kate Ricke, “Çalışmamız, iklim riski yönetimi için bugün umut verici görünen bölgesel iklim manipülasyonlarının, iklim değişmeye devam ettikçe etkisiz hale gelebileceğine dair ilk kanıtı sağlıyor” dedi. . Scripps Oşinografi Enstitüsü.

İklim sisteminin henüz tam olarak anlamadığımız karmaşıklığı nedeniyle Ricke, “Şaşırtıcı bir şekilde riski bile artırabilirler” diye ekledi.

Jeomühendislik nedir?

Jeomühendisler, insan kaynaklı iklim değişikliğinin bazı etkilerini dengelemek için çevreyi değiştiriyorlar.

Bu manipülasyonlar arasında, okyanus üzerindeki bulutlara küçük su damlacıkları enjekte ederek yansıttıkları ışık miktarını artırarak bulutları daha parlak hale getirme (MCB) gibi uygulamalar da yer alırken, gezegenin bazı bölgelerinde küçük ölçekli MCB deneyleri yapıldı. nadir de olsa dünya çapında.

Avustralya, 2020'de bulut temizlemenin Büyük Set Resifi'nde mercanların ağarmasına neden olan ısınmayı azaltıp azaltamayacağını test etmek için hükümet tarafından finanse edilen bir program başlattı. Deneyler ayrıca Kaliforniya'nın San Francisco Körfezi'nde de gerçekleştirildi.

Bu araştırma iklim üzerinde tespit edilebilir bir etki yaratacak kadar büyük olmasa da, bölgesel jeomühendisliğin yakın gelecekte bir olasılık olabileceğini öne sürüyor.

Isınan bir dünyada jeomühendislik

San Diego'daki Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bilim insanları, 2010 iklim simülasyonları ile 2050 tahminlerini karşılaştırarak, Amerika Birleşik Devletleri'nin batısını soğutmaya yönelik bir MCB projesinin yaratabileceği etkiyi göstermeyi başardılar.

Bilim adamları, Kuzey Pasifik Okyanusu'nda biri Alaska yakınındaki ılıman bölgede, diğeri Kaliforniya yakınlarındaki subtropikal bölgede olmak üzere iki konum kullandılar; her ikisi de Amerika Birleşik Devletleri'nin batı kıyısındaki aşırı sıcaklık riskini azaltmak amacıyla.

Ekip, mevcut iklim koşullarında MCB'nin Amerika Birleşik Devletleri'nin batısındaki bölgelerde aşırı yaz sıcağı riskini %55'e kadar azalttığını buldu. Ancak hem bu bölgede hem de Afrika'nın Sahel bölgesi gibi dünyanın diğer bölgelerinde yağışlar önemli ölçüde azaldı.

Çalışmanın yazarları bunun, Atlantik Okyanusu'ndaki suyu uzun bir döngüde kuzeyden güneye ve tekrar güneye dolaşan küresel bir okyanus taşıma bandı olan Atlantik meridyen dolaşımının yavaşlaması nedeniyle meydana gelebileceğini söylüyor.

İklim mühendisliğinin daha fazla düzenlemeye ihtiyacı var

Araştırmacılar, bu yapay iklim kontrol teknolojisi için daha fazla değerlendirme, yönetim, yönerge ve politikaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Araştırmayı yürüten ekibin bir diğer üyesi Jessica Wan, “Güneş jeomühendisliğinin uygulanabilir bir küresel uygulamasından hâlâ uzağız, ancak gezegen ısındıkça, daha küçük ölçekli müdahaleler daha çekici hale gelebilir” dedi.

Wan, “Bu en kötü durum senaryolarını tanımlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var, böylece sonuçlara tepki vermek yerine proaktif olabiliriz” dedi ve bulguların, işe yarayan bir yaklaşımla “en kötü durum senaryosunda” neler olabileceğini gösterdiğine dikkat çekti. başlangıçta ancak iklim koşulları nedeniyle gelecekte başarısız oldu.

Proaktivite, gelecekteki olası sorunlara önceden müdahale etmeyi içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir