Zelenskiy’den Güney Kore’ye Ukrayna için güvenlik garantilerine katılmaya davet

0

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, görüşmek üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelen Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Zelenskiy konuştu.

Zelenskiy, birkaç milyon Ukrayna vatandaşının ya Rusya’nın ilhak ettiği bölgelerde olduğunu ya da zorla Rusya’ya sürüldüğünü belirterek, “Onların yetişkin ve çocuk, hepsini serbest bırakmak, Ukrayna’daki evlerine geri götürmek ve ailelerini yeniden birleştirmek çok önemli. savaşla parçalanmış” dedi.


“Ukrayna’nın büyük ölçekli yeni bir rehabilitasyon endüstrisine ihtiyacı var”

Zelenskiy, Güney Kore ve halkına, Ukrayna’nın halkın barış ve güvenliğine yönelik çabalarına verdikleri destek için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Zelenskiy ayrıca, “Güney Kore’yi G7 ülkeleri ile mutabık kalınan Ukrayna’ya destek beyannamesine katılmaya davet ettim.” dedi.

Ukrayna’nın yeni ve büyük ölçekli bir rehabilitasyon endüstrisine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Zelenskiy, “Güney Kore’yi Ukrayna’da rehabilitasyon merkezleri kurma konusundaki liderliğini göstermeye çağırdım.” dedi.

Zelenskiy, Yoon ile bir araya geldiklerinde enerji, ulaşım, demiryolları ve Ukrayna’da üretim tesisleri kurma dahil olmak üzere ekonomik işbirliğini ele aldıklarını söyledi.


“Bu yıl (Ukrayna) destek 150 milyon dolar olacak”

Yoon, Güney Kore hükümetinin geçen yıl Ukrayna’yı desteklemek için 100 milyon dolar ayırdığını da belirterek, “Bu yıl bu destek 150 milyon dolar olacak” dedi. dedi.

Yoon, ülkesinin Ukrayna’nın barış formülünü desteklediğini ve uygulanmasına yardımcı olmaya çalıştığını söyledi.

Güney Kore’nin Ukrayna’nın savaş sonrası yeniden inşa programına katılacağını kaydeden Yoon, ülkesinin Ukrayna’da hasar gören okulların yeniden inşasına yardım ettiğini söyledi.


Yoon, Buça ve İrpin’i ziyaret etti

Yoon, Ukrayna’nın Rus ordusunun savaş suçları işlediğini iddia ettiği Irpin ve Bucha şehirlerini ziyaret etti.

Ukrayna Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, Başsavcı Andriy Kostin’in Yoon ile Bucha’ya gittiği söylendi.

Açıklamada, “Başsavcı Kostin, Yoon ve eşine Mart 2022’de Buça’nın işgali sırasında Rus ordusu tarafından suçların işlendiği yerleri gösterdi” denildi. ifadesi yer aldı.

Güney Kore cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Yoon, Irpin’e de giderek Rusların savaş suçu işlediği iddia edilen yerleri ziyaret etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket