Vermeer’in eseri olduğuna inanılan ünlü ‘Flütlü Kız’ tablosu sahte mi? | Araştırma

0

“İnci Küpeli Kız” tablosuyla tanınan Hollandalı ünlü ressam Johannes Vermeer’in bir eserinin “sahte” olduğu ortaya çıktı.

“İnci Küpeli Kız” tablosuyla tanınan Hollandalı ünlü ressam Johannes Vermeer’in bir eserinin “sahte” olduğu ortaya çıktı.

Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi’nde sergilenen ‘Flütlü Kız’ tablosu üzerinde yapılan araştırmalar, eserin Hollandalı usta tarafından yapılmadığını gösteriyor.

1942 yılında müzeye bağışlanan tablonun, sanatçının kızı Maria tarafından atölyesinde yapılmış olabileceği düşünülüyor.

Müzeden yapılan basın açıklamasında, Washington’daki küratör, konservatör ve bilim insanlarının Vermeer’e ait altı eseri inceledikleri ve bu sonuca vardıkları kaydedildi.

17. yüzyıl ressamının bir atölyesi olmadığına ve asistanı olmadığına inanılıyordu. Ancak “Flütlü Kız” üzerine yapılan araştırma, sanatçının yaşadığı Delft’te bir atölye işlettiği sonucuna varıyor. Sanatçı 43 yıllık hayatı boyunca sadece 35 resim yaptı.

masanın sırrı

“Flütlü Kız” tablosunun ücretli bir çırak veya asistana ait olduğu sanılıyor. Ancak Kuzey Avrupa resimlerinin galeri yöneticisi Marjorie Wieseman, bu kişinin sanatçının ailesinden olabileceğine inandığını söyledi. Bu durumda eserin, sanatçının 1654 yılında dünyaya gelen ve tablo tamamlandığında 15 ile 21 yaşları arasında olan en büyük kızı Maria’ya ait olduğu sonucuna varılır.

Bazı uzmanlar, “Flütlü Kız”ın biçimsel olarak Vermeer’in resimlerinin kalitesinden ve kesinliğinden yoksun olduğunu savunarak çalışmayı reddetti. Ancak aralarında New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi’nden Walter Liedtke’nin de bulunduğu küratörler, eserinin Hollandalı sanatçıya ait olduğunu kabul ettiler. Aynı zamanda Ulusal Sanat Galerisi’nin eski bir küratörü olan Arthur Wheelock, tabloyu reddetmeden birkaç yıl önce fikrini değiştirmişti.

“Vermeer’in çalışma sürecini anlayan biri tarafından yapıldı”

Resmin, Vermeer’in “materyallerini ve çalışma sürecini anlayan ancak ustalaşamayan” biri tarafından yapıldığına inanılıyor.

Vermeer’in resimlerinde, hassas bir yüzey elde etmek için alt katmanlar için kaba vernik ve üst katmanlar için ince öğütülmüş pigmentler kullanıldığı bilinmektedir. Ancak yapılan incelemede “Flütlü Kız” sanatçısının bunun tersini yaptığı ve pigmentleri resmin üst resimsel katmanlarına kabaca öğüttüğü anlaşıldı.

Araştırmacılar ayrıca Vermeer’in renkleri tam olarak modüle etme eğiliminde olduğunu ve ince yeşil gölgeler oluşturduğunu da belirtti. Ancak “Flütlü Kız” da gölgelerin çok daha yoğun uygulandığı fark edildi.

Teknik ve pigmentlerdeki benzerlikler, resmin Vermeer’in çalışma yöntemine aşina biri tarafından yapıldığı sonucuna varıyor. Wieseman, “Flütlü Kız”ın yaratıcısının, “Kırmızı Şapkalı Kız” gibi başka bir Vermeer orijinal tablosundan açıkça etkilendiğini söyledi.

Resimdeki kadının kimliği bir sır olarak kalıyor. Her iki resimde de figürlerin uzun, ince yüzleri, koyu kahverengi gözleri, odaklanmış bakışları ve hafifçe aralanmış dudakları vardır.

Ayrıca ‘Kırmızı Şapkalı Kız’da incelendi

Ulusal Sanat Galerisi koleksiyonundaki “Kırmızı Şapkalı Kız” da kapsamlı bir incelemeye tabi tutuldu ve Vermeer’e atfedildiği tamamen doğrulandı.

Vermeer’in eserleri 8 Ocak 2023’e kadar Ulusal Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

‘Flütlü Kız’, Vermeer’in şimdiye kadarki en büyük sergisi olarak selamlanan Amsterdam’daki Rijksmuseum’da bir retrospektifte yer alacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket