Üst düzey merkez bankası başkanlarından ‘ortak’ enflasyon ve faiz açıklaması

0

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, enflasyon yükselirken faiz artırımı yapılabileceğinin sinyallerini verdiler.

Dünyanın önde gelen merkez bankalarının başkanları, yüksek enflasyonu kontrol altına almak için daha fazla politika sıkılaştırması gerektiğine inandıklarını açıkladılar. Yöneticiler, bunu bir durgunluğu tetiklemeden başarabileceklerine inandıklarını ifade ettiler.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Fed toplantılarında daha fazla faiz artırımı yapılabileceğinin sinyallerini verdi; Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde de Temmuz ayında bir faiz artırımının “olası” olduğunu kaydetti.

ECB’nin Portekiz’in Sintra kentinde düzenlediği yıllık toplantısında konuşan Powell, sonraki faiz artırımlarını göz ardı etmeyeceklerini söyledi.

Powell, fiyatlar üzerindeki baskıyı azaltmak için özellikle ABD işgücü piyasasının daha da zayıflaması gerektiğini kaydetti.

Federal Açık Piyasa Komitesinin oranları belirlemek için bir sonraki toplantısının 25-26 Temmuz’da yapılması planlanıyor.

Durgun seyreden avro bölgesi ekonomisinin bu yıl resesyona girebileceğini belirten Lagarde, ECB’nin temel beklentisinin bu olmadığını vurguladı.

Enflasyonla mücadelede “Daha gidecek çok yolumuz var” ifadesini kullanan Lagarde, “enflasyonun altında yatan nedenlerin giderildiğine dair yeterince somut kanıt görmediğini” söyledi.

G7 ülkeleri arasında en yüksek faiz oranına sahip olan İngiltere merkez bankası başkanı Andrew Bailey, şu anda bir resesyon beklenmediğini söyledi.

Bailey, geçen hafta faiz oranlarındaki beklenmedik 50 baz puanlık artışın dirençli bir ekonomiyi ve kalıcı enflasyonu yansıttığını vurguladı. Bailey, enflasyon oranını düşürmek için gelecekteki politika eylemleri hakkında “Ne gerekiyorsa yapacağız.” dedi. dedi.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda, forumda verilen ortak mesajlardan dikkat çekti.

Ueda, BOJ’un “enflasyonun 2024’e doğru hızlanacağından ‘makul ölçüde emin’ olması halinde, nispeten destekleyici para politikasını değiştirmek için iyi bir neden göreceğini” söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket