UNICEF: Sahel’de yaklaşık 1 milyon çocuk yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya

0

Birleşmiş Milletler, Sahel’de yaklaşık 1 milyon çocuğun ciddi yetersiz beslenme riski altında olduğu konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), artan gıda fiyatları, çatışmalar ve iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle bu yıl Mali, Nijer ve Burkina Faso’da yaklaşık 970.000 çocuğun şiddetli akut yetersiz beslenme riski altında olduğunu duyurdu.

Bildiri, hükümetleri çocuk beslenmesini ulusal bir öncelik haline getirmek ve yetersiz beslenmeyle mücadele etmek için ulusal yatırımı artırmaya çağırdı.

Nijer’de yaklaşık 430 bin çocuğun risk altında olduğuna vurgu yapılan açıklamada, Mali’de risk altındaki çocuk sayısının 367 bin olduğu kaydedildi.

Sahel ülkeleri Burkina Faso, Çad, Gambiya, Moritanya, Mali, Nijer, Nijerya ve Senegal ile Kuzey Kamerun’da geçen yıl yetersiz beslenme nedeniyle hastaneye kaldırılan çocuk sayısının 2021’e göre yüzde 31 artarak 2021’e ulaştığına da dikkat çekildi. 1.9 milyon.

UNICEF Batı ve Orta Afrika Bölge Direktörü Marie-Pierre Poirier yaptığı açıklamada, artan güvensizlik ve çatışmaların bölgede savunmasızlığı da artırdığını ve cihatçı saldırıların hedef aldığı izole bölgelerdeki topluluklara yardım sağlamayı zorlaştırdığını söyledi.

Gıda güvensizliği ve artan gıda fiyatlarının da Sahel’deki çocukların beslenme kalitesini etkilediği iddia edildi.

UNICEF’e göre, Sahel’deki 6-23 aylık çocukların yüzde 82’si şu anda gıda kıtlığı yaşıyor, bu da ihtiyaç duydukları asgari besini alamadıkları anlamına geliyor.

UNICEF Mart ayında Sahel’de 10 milyon çocuğun insani yardıma ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket