Ukrayna: Orduda kadınlara yönelik cinsel taciz iddiaları araştırılıyor

0

Ukrayna ordusunda üst düzey bir komutanın “kadın askerleri kendisiyle cinsel ilişkiye girmeye zorladığı, aksi takdirde eşlerini cepheye göndermekle tehdit ettiği” iddia ediliyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Hanna Maliar, Ukrayna ordusunda kadınlara yönelik taciz iddialarının üzerine gidilerek araştırılacağını söyledi. 

REKLAM

Tacize uğrayanların kendisiyle görüşmesini isteyen Maliar, konuyu bakana ileteceğini bildirdi.

Maliar, İngiliz The Guardian gazetesine konuşan bir kadın askerin iddiaları üzerine gündeme gelen taciz olayları konusunda gazeteye mülakat verdi. 

Ukrayna silahlı kuvvetlerindeki kadınlara seslenen Maliar “Polisle temasa geçeceğim ve bunu araştırmak için polisi elinden tutup getireceğim. Bana tüm bilgileri verin, ben şahsen polisle temasa geçeceğim. Bunlar kabul edilemez; bir kadına böyle davranılamaz. Ben onları koruyacağım.” dedi.

Maliar ayrıca, cinsel tacize uğrayanları suçlamaları gündeme taşıması durumunda psikiyatri birimlerine ya da cepheye gönderilmekle tehdit edildiği iddialarını da araştıracağını belirtti.

İddialarda ne denildi?

Geçtiğimiz hafta gazeteye şikayette bulunan 27 yaşındaki Astsubay Nadiya Haran,  muharebe birliğinde üst düzey bir komutanın kadın askerleri kendisiyle cinsel ilişkiye girmek için zorladığını, aksi takdirde eşlerini cepheye göndermekle tehdit ettiğini belirtmişti.

Hiyerarşinin tepesinde bazı kadınları taciz eden bir kişi olduğunu ifade eden Haran bu kadınların kendi sorumluluğu altında görev yaptığı için tanıdığını bildirdi. 

Bu iddiaları gündeme getirdikten sonra tayin istemesi için zorlandığını da kaydeden Haran, “Aynı kişi tarafından taciz edildiler ve eğer kendisiyle cinsel ilişkiye girmeyi reddederlerse tugaydaki kocalarını ölüme göndereceğini söyledi. Bana çenemi kapatmam söylendi çünkü beni şahsen taciz etmedi.” diye konuştu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ndeki yaklaşık 60 bin kadının 42 bini asker olarak görev yapıyor, onların beş bini ise cephede savaşıyor.

Kadınlar için üniforma eksiği

Öte yandan, Savunma Bakan Yardımcısı Maliar, gazeteye konuşan bazı gaziler ve gazi derneği Veteranka temsilcilerinin, orduda kadın askerler için üniforma ve koruyucu zırh eksiği bulunduğu şikayetine de yanıt verdi. 

Savaş için üniformanın iyileştirilmesi ve kadınlar için üniforma yaratılması gerektiğine dikkat çeken Maliar “Bu savaş koşulları için gerçekten böyle bir üniforma geliştirmemiz gerekiyordu. Ve dünyadaki diğer pek çok ülkede olduğu gibi, böyle bir üniforma gerçekten de yoktu.” diye konuştu.

Maliar, iç çamaşırıyla ilgili ayrıntıların mazur görülmemesi gerektiğine işaret ederek “Bir kadın makineli tüfek tuttuğunda, askıların sütyenden çıkmaması gerekir. Savaş koşullarında tuvalete gitmenize yardımcı olacak bir iç çamaşırına ihtiyacınız var. Sorunsuz şekilde kurşun geçirmez yelek giyebilmeniz gerekiyor.” diye konuştu.

REKLAM

Maliar, kadınlar için yeni örnek üniformaların onaylandığını ve ihaleye verildiğini belirterek, sonbaharda dağıtımına başlanabileceği bilgisini verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom