Türkiye’nin yeni silahı ‘UÇA’nın testleri bu yıl başlayacak

0

Savunma sanayisinin dünyanın önde gelen buluşmalarından biri haline gelen ve 25-28 Temmuz tarihleri ​​arasında İstanbul’da düzenlenecek 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2023), yeni geliştirilen milli ve yerli teknolojiler gün yüzüne çıkacak.

Fuarda ilk kez sergilenecek en şaşırtıcı çözümlerden biri de UCA olacak.

Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ, Koç Savunma ve TÜBİTAK SAGE’nin öz kaynaklarıyla başlattığı UCA projesi, GÖKÇE Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) ile Akıllı Hedef Tespit ve Mayın Fırlatma Ünitesi’nin MK-84 tipi genel amaçlı bombalara entegrasyonunu ve taarruz deniz mayınlarına dönüştürülmesini içeriyor.

[Fotoğraf: AA]

Türkiye’nin kanıtlanmış milli teknolojileri arasında yer alan GÖKÇE KGK ve MK serisi hava bombaları, atıldığı noktadan uzağa uçabilen ve hedefi isabetli vuruş yapabilen sistemlere dönüşüyor.

Uçaklar ve İnsansız Taarruz Hava Araçları (TİHA), UCA aerodinamik özellikleri ve kabiliyetleri ile düşman deniz üs çıkışlarını ve geçiş yollarını riske atmadan taarruz mayınlarını uzaktan yönetebilecek.


Dünya literatüründeki ilk akıllı uzun menzilli dip madeni olacak.

Tamamen yerli ve milli kaynaklarla geliştirilen UCA, dünya literatüründeki ilk akıllı uzun menzilli dip madeni olmaya aday.

F-16, F-4, Bayraktar AKINCI, AKSUNGUR gibi MK-84 genel maksat uçaklarına bomba atma kabiliyetine sahip envanterinde bulunan hava platformları ile taşınacak olan UCA, radar soğurucu kaplama kabiliyeti sayesinde alçak ve orta irtifa hava savunma sistemlerinin menzili dışında yüksek irtifalardan yüksek hızlarda salınacak, planör uçuşu ile mayın noktasına doğru ilerleyecek ve radara yakalanmadan hedef noktasından denize girecek. UCA, ses emici kaplaması sayesinde suda sonarlara yakalanmadan hedef gemiyi bekleyeceği deniz tabanına tam olarak yerleşebilecek.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

UCA, sensörleri ile akustik, manyetik ve basınç imzalarına dayalı hedefleri tespit edip sınıflandırarak düşman gemileri ve denizaltılarının hareketini sınırlandıracak olan MALAMAN hedef tespit ve atış sistemi özellikleriyle etkili bir güdümlü stratejik mühimmat görevi görecek.


Dostu düşmandan ayıracak

Su altı akustik IFF (Dost-Düşman Tanıma) sistemine sahip olacak madende basınç, titreşim, manyetik anomali ve akustik sensörler bulunacak.

UCA, bu gelişmiş sensör füzyon teknolojisi ile hedef gemileri tespit etme ve yok etme yeteneğine sahip olacak.

MALAMAN akıllı deniz dibi mayınlarının geliştirme süreçlerinde edinilen deneyim ve edinilen teknolojik bilgi birikimi ile farklı ihtiyaçlara cevap veren fonksiyonel bir mühimmat daha geliştirilmektedir. Geliştirme süreçlerinin bir an önce tamamlanması ve bu yıl içinde test süreçlerinin başlaması hedefleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket