Türkiye’nin 2013’te çekildiği Eurovision’a bu yıl 3 ülke daha maliyetler nedeniyle katılmayacak

0

İngiltere’nin Liverpool kentinde yapılacak müzik yarışmasından Kuzey Makedonya, Karadağ ve Bulgaristan, yüksek kayıt ücretleri nedeniyle çekildi.

Türkiye’nin 2013 yılında çekildiği Eurovision Şarkı Yarışması’na bu yıl 3 ülkenin daha katılmayacağı açıklandı.

İngiltere’nin Liverpool kentinde yapılacak müzik yarışmasından Kuzey Makedonya, Karadağ ve Bulgaristan, yüksek kayıt ücretleri nedeniyle çekildi.

Normalde her ülkenin yayıncısı yarışmayı düzenlemek için bir ücret öder ama bu miktar ülkeden ülkeye değişir. Ancak Rusya, Ukrayna’nın işgali nedeniyle rekabetten dışlanınca giriş ücretinde yapılan indirim diğer ülkelerin payını artırdı.

Bunların yanı sıra yayıncı kuruluşlar, artan enerji fiyatları, Ukrayna’daki savaş ve daha birçok ekonomik nedenin kararlarını etkilediğini duyurdu.

“Enerji krizi nedeniyle maliyet artışı ve yüksek katılım oranı dikkate alındığında bu karar vatandaşlarımızın yararına olacaktır” denilen açıklamada, “Bu karar aynı zamanda Makedon heyetinin Liverpool’daki kalıcılığı için ayrılacak bütçeden de tasarruf sağlayacaktır” denildi.

Yarışmaya katılan yayıncılardan toplamda yaklaşık 5 milyon Euro’luk katkı alındığı tahmin edilirken, organizasyonun sunucu olarak BBC’ye maliyetinin 18 milyon Euro’yu bulabileceği belirtiliyor.

Karadağ devlet televizyonu RTCG de, “İngiltere’deki yüksek giriş ücreti ve konaklama maliyetlerinin yanı sıra sponsorların yarışmaya ilgisizliği nedeniyle, kaynaklarımızı rotası ve planladığımız ulusal projelere yönlendirme kararı aldık” dedi.

Eurovision 2023 Ukrayna kazanmasına rağmen neden İngiltere’de yapılıyor?

2022 Eurovision Şarkı Yarışması’nı Ukrayna’dan Kalush Orkestrası kazandı. Yarışma kurallarına göre bu nedenle organizasyonun gelecek yıl Ukrayna’da yapılması gerekiyor. Ancak Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan güvenlik endişeleri nedeniyle yarışmanın gelecek yıl ikinci olan İngiltere’de yapılmasına karar verildi.

Bu karar açıklanırken organizasyonun başka bir ülkede yapılacak olmasına rağmen ana temasının Ukrayna olacağı vurgulandı.

Kararın ardından Liverpool, Manchester, Glasgow ve Leeds’i geride bırakarak aday şehirler arasından seçildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket