Tarihi bakır madeni ile yazılı Azerbaycan’ın Lahıc kasabası

0

Kartpostallar’ın bu bölümünde Azerbaycan’ın en eski şehirlerinden biri olan ve üzerinde tarihi bir bakır madeni bulunan Lahiç’i ziyaret ediyoruz.

Kartpostallar’ın bu bölümünde Azerbaycan’ın en eski şehirlerinden biri olan, tarihi bir bakır madeninin bulunduğu Lahij’i ziyaret ediyoruz. Lahiç, kış aylarında oldukça sakin bir köydür. Ancak yaz mevsimi geldiğinde buradaki gizli güzellikleri keşfetmeye gelen turistlerle dolup taşar.

Azerbaycan hakkında bilmeniz gerekenler

  • Azerbaycan; İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya ile sınırı olan 86 bin kilometrekare alana sahip bir ülkedir.
  • 10 milyona yakın insanın yaşadığı ülkede Azerice ve Rusça konuşuluyor.
  • Başkenti Bakü’dür. Ortalama yaşam süresi kadınlarda 74, erkeklerde 68’dir.
  • Azerbaycan petrol ve petrol ürünleri ihraç etmektedir.

“Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye 200 kilometre uzaklıktaki Lahij’de çekiç ve örs sesleri zamanın ritmini tamamlıyor. Şehrin en işlek caddelerinden biri olan Bakır Caddesindeyiz.”

Lahicli Kablemi, bakırcı bir ailenin yedinci kuşak üyesidir. 8. yüzyıldan beri silah ve mutfak eşyası yapımında kullanılan bakırın işlendiği köydeki 5 bakır atölyesinden birine sahiptir.

Kablemi Aliyev: “Yaptığım işlerde en sevdiğim ismi yazmam. 150-200 yıl sonra birileri ismimi internetten araştıracak ve kim olduğumu görecek.”

Kalay ve ateşin birleşimiyle tatlandırılmış, dikdörtgen metalden doğan nesneler. Ustanın kendinden bir şeyler katarak tasarladığı birbirinden güzel ve kullanışlı objeler görenleri büyülüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom