Slovakya’nın rüşvetle suçlanan Merkez Bankası Başkanı ‘istifa etmem’ dedi

0

Slovakya Merkez Bankası Başkanı aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası’nın ana karar alma mekanizmasının üyelerinden biridir.

Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir, hakkındaki yolsuzluk iddialarına rağmen istifa etmeyeceğini açıkladı.

Kazimir, çok sayıda özel şirketin vergi denetimi için vergi dairesi başkanına 48 bin avro rüşvet vermekle suçlanıyor. Suçlu bulunması halinde beş yıl hapis cezasına çarptırılan Kazimir, suçlamaları yasa dışı ve uydurma bulduğunu söyledi.

Kazimir, Avrupa Birliği’nin ortak para birimi olan Euro’yu kullanan 20 ülkeden biri olan Slovakya Merkez Bankası Başkanı olarak Avrupa Merkez Bankası’nın ana karar alma mekanizmasının bir üyesidir.

“İstifa etmeyeceğim”

Pazartesi günü başkent Bratislava yakınlarındaki bir mahkemede başlayan duruşma öncesinde gazetecilere verdiği demeçte, “İstifa etmeyeceğim. Ve nedenini biliyor musunuz? Çünkü yanlış bir şey yapmadım.” dedi.

Dava, Kazimir’in 2012’den 2019’a kadar Başbakan Robert Fico’nun solcu hükümetinde maliye bakanı olduğu döneme kadar uzanıyor ve Fico hükümetinde bir bakana karşı açılan ilk dava.

Eylül ayında yapılacak siyasi seçimlerde Fico’nun partisinin yeniden kazanma olasılığı çok yüksek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom