Şi: ‘Çin-ABD ilişkileri ‘insanlığın kaderini’ etkileyecek

0

Şi: Çeşitli başkanlarla yaptığım görüşmelerde birçok kez Çin-ABD ilişkilerini geliştirmek için bin tane nedenimiz olduğunu, ancak onları mahvetmek için tek bir nedenimizin olmadığını söyledim.

REKLAM

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ülkesinin ABD ile ilişkilerinin ‘insanlığın kaderini’ etkileyeceğini bildirdi.

Şi Cinping, Hamas-İsrail gerilimini görüşmek üzere Pekin’de ABD’li senatörlerle bir araya geldi.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer’in öncülük ettiği 6 kişilik heyete hitaben konuşan Şi, “Değişim ve kargaşa dünyasında Çin ve ABD’nin nasıl anlaşacağı insanlığın geleceğini ve kaderini belirleyecek.” dedi.

“Çin ve ABD arasındaki bağların dünyanın en önemli ikili ilişkileri olduğu” görüşünü dile getiren Şi, “Çeşitli başkanlarla yaptığım görüşmelerde birçok kez Çin-ABD ilişkilerini geliştirmek için bin tane nedenimiz olduğunu, ancak onları mahvetmek için tek bir nedenimizin olmadığını söyledim.” ifadesini kullandı.

ABD heyetine başkanlık eden Schumer ise iki ülkenin birlikte bu yüzyılı şekillendireceğini belirterek, “Bu yüzden ilişkimizi sorumlu ve saygılı bir şekilde yönetmeliyiz.” dedi.

ABD heyetinin Çin ziyareti

Schumer, daha önce Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşmesinde Pekin’in Hamas’ın saldırısına verdiği tepkiyi eleştirmişti.

Pekin hükümeti tüm taraflara “sükunet” ve “derhal ateşi kesmeleri” çağrısında bulunmuştu.

Açıklamada, “Filistin-İsrail çatışmasını önlemenin temel yolu, ‘iki devleti çözümün’ uygulanması ve bağımsız Filistin devletinin kurulmasıdır.” değerlendirmesi yapılmıştı. Schumer, “Bu zor zamanlarda Bakanlığın açıklamasında İsrail’e destek olunmaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradım” şeklinde konuşmuştu.

İki ülke arasındaki sorunlar

Washington’ın, Çin ile çatışma arayışında olmadığını, ekonomik rekabet için eşit şartlara dayalı bir düzen istediğini vurgulayan Schumer, “Seçmenlerimizin çoğu Çin’deki Amerikan şirketlerinin adil muamele görmediği örneklerin olduğu görüşünde. Çin şirketlerinin ABD’de rekabet edebildiği gibi, ABD şirketlerinin de Çin’de serbest rekabet edebileceği karşılıklılık anlayışına ihtiyaç var.” ifadelerini kullanmıştı.

ABD heyetinin ziyaretinde, Orta Doğu’daki gerilim ve Ukrayna savaşı dışında ABD’deki fentanil krizindeki Çinli şirketlerin rolü, insan hakları gibi konular da bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom