Rusya lideri Putin’den Wagner isyanı açıklaması: Kan dökülmemesi emri verdim

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner paramiliter grubunun başarısız ayaklanması sırasında “kan dökülmesini önleme” emri verdiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner paramiliter grubunun başarısız ayaklanması sırasında “kan dökülmesini önleme” emri verdiğini söyledi.

Putin televizyonda yaptığı konuşmada Ruslara “vatanseverlikleri” ve birliklerinden dolayı teşekkür etti.

Putin, “Olayların en başından itibaren, büyük kan dökülmesini önlemek için doğrudan benim emrimle önlemler alındı” diyen Putin, Batı ve Ukrayna’nın “böyle bir kardeş katliamı” istediğini savundu.

Putin, Wagner’in askerlerine orduyla sözleşme imzalama, Belarus’a gitme veya başarısız isyanından sonra eve dönme seçeneği sunduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı konuşmasında, “Direnişiniz, birliğiniz ve vatanseverliğiniz için size (Ruslara) teşekkür ediyorum. Bu yurttaş dayanışması, herhangi bir şantajın başarısızlığa mahkum olduğunu gösterdi” dedi.

“Her şey normale döndü”

Moskova, Wagner paramiliter grubunun isyanının ardından “her şeyin normale döndüğünün” sinyalini verdi.

Wagner grubu, St. Petersburg’daki genel merkezinin normal bir şekilde çalıştığını açıklarken; Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Wagner’in Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki operasyonlarına devam edeceğini kaydetti.

Rus devlet haber ajansı TASS, Wagner’in Rusya’nın bazı bölgelerinde işe alımlara yeniden başladığını bildirdi.

Wagner ayaklanmasının etkisiz hale getirilmesinin ardından ilk kez görüntülü mesaj yayınlayan Putin, Moskova’da düzenlenen 11. Uluslararası Gençlik Endüstrisi Forumu “Geleceğin Mühendisleri 2023″te katılımcılara seslendi.

Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Pazartesi günü Ukrayna’da konuşlanmış kuvvetleri teftiş ederken görüntülendi.

Normale dönüş çabalarının bir başka göstergesi olarak, Wagner’in birliklerinin girip çatışmaların yaşandığı Voronej ve Moskova’da güvenlik güçlerine kapsamlı yetkiler veren “terörle mücadele operasyonları rejiminin” sona erdiğini duyurması yetkililer tarafından ilan edildi.

Prigojin, Kremlin’in kendisine ve savaşçılarına vaat ettiği dokunulmazlık karşılığında Cumartesi akşamı ayaklanmayı bitirdiğini duyurdu.

Öte yandan Rus haber ajansları, Prigozhin hakkında “silahlı isyana çağrıda bulunduğu” iddiasıyla yürütülen cezai soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Prigojin: Hükümeti devirmek istemedik

Wagner lideri Yevgeny Prigojin, hükümeti devirmek istemediğini söyledi ve özel askeri şirketi Wagner’in yıkılmasını önlemek için harekete geçti.

11 dakikalık açıklamasında nerede olduğunu veya planlarının ne olduğunu açıklamayan Prigojin, “Yürüyüşümüze bir haksızlık nedeniyle başladık” dedi.

Prigojin, Wagner’in direnişle karşılaşmadan Moskova’ya doğru 780 kilometre yürümesine izin veren güvenlik ihlallerini gerekçe göstererek “Rus ordusunu ülkeyi korumakta başarısız olmakla” eleştirdi.

Belarus AB’den uyardı

Avrupa Birliği (AB) bakanları Pazartesi günü, Wagner’in isyanı Putin’in iktidar hakimiyeti ve paralı askerlerin sınırın hemen ötesindeki Beyaz Rusya’ya yerleşip yerleşemeyeceği konusunda soruları gündeme getirirken ihtiyat çağrısında bulundu.

Lüksemburg’da bir araya gelen AB dışişleri bakanlarından bazıları, Prigozhin liderliğindeki kısa ömürlü ayaklanma üzerine “Putin’in yarattığı canavarın kendisine saldırdığını” söyledi.

Diğerleri, Prigozhin’in tam olarak nerede olduğu ve yanında asker getirip getirmediği gibi pek çok sorunun devam ettiğini belirtti.

Pek çok bakan, Rusya’daki krize verilen en önemli tepkinin “Ukrayna’nın bu durumdan mümkün olan her türlü avantajı kullanmasına yardım etmek” olduğu yorumunu yaptı.

Toplantıya başkanlık eden AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Putin’in Wagner ile yarattığı canavarın “yaratıcısına karşı hareket ettiğini” söyledi.

Rusya’da “siyasi sistemin kırılganlık gösterdiğini ve askeri gücün çökmekte olduğunu” belirten Borrell, “Şimdi Ukrayna’yı her zamankinden daha fazla destekleme zamanı” dedi. dedi.

Biden: Rus sistemi içinde bir mücadele

ABD Başkanı Joe Biden, ABD ve NATO’nun Rusya’daki Wagner paralı asker grubunun kısa ömürlü ayaklanmasında hiçbir rolü olmadığını söyledi.

Ayaklanmayı “Rus sistemi içindeki bir mücadele” olarak nitelendiren Biden, “Buna karışmadığımızı açıkça belirttik. Bizim hiçbir ilgimiz yok” dedi. dedi.

Biden, hafta sonu müttefikleriyle görüntülü görüşme yaptığını ve hepsinin “Putin’e bunun için Batı’yı suçlamak için hiçbir mazeret vermemeye” kararlı olduklarını söyledi.

Putin’e büyük meydan okuma

Pazartesi günü her şey normal görünse de Wagner’in Cuma akşamı ile Cumartesi akşamı arasındaki “isyanı” ülkeyi sarstı.

Bu 24 saat boyunca, Prigozhin’in birlikleri stratejik güneybatı şehri Rostov’daki birkaç askeri yeri ele geçirdi ve yüzlerce kilometre Moskova’ya doğru ilerledi.

Darbe başladığı gibi aniden sona ermiş olsa da bu kriz 1999’da iktidara gelen Putin için en büyük zorluk olarak görülüyor.

Rus analist Tatyana Stanovaya, “Putin ve devlet, rejim için çok büyük sonuçları olan büyük bir darbe aldı” dedi. değerlendirme yapıyor.

Pek çok analist, Rusya’daki Wagner krizinin Rus kuvvetlerini karada zayıflatabileceğine ve birkaç haftadır müthiş bir karşı saldırı yürüten Kiev’in yararına olabileceğine inanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket