Rusya: Kırım’da İHA saldırısı düzenlendi

0

Rus yetkililer, Kırım ordusunun Ukrayna’nın ana deniz üssüne yönelik bir saldırıyı püskürttüğünü ve Moskova yakınlarında patlayıcı taşıyan bir insansız hava aracının düştüğünü söyledi.

Rus basınının aktardığı detaylarda İHA’nın Ukrayna yapımı UJ-22 Airborne modeli olduğu ve yaklaşık 500 gram C4 taşıdığı belirtildi.

Moskova’nın Kırım’daki liman kenti Sivastopol’un başına atadığı Mihail Razvozhayev, ordunun sabahın erken saatlerinde limana saldırmaya çalışan bir Ukrayna donanmasına ait İHA’yı imha ettiğini söyledi.

Razvojayev, saldırı nedeniyle bölgede herhangi bir hasar bildirilmediğini ve tüm birimlerin alarma geçtiğini söyledi.

Ukraynalı yetkililerden yorum yok

Saldırı, Rusya’nın 2014 yılında yasadışı bir şekilde ilhak ettiği Kırım’daki ana deniz üssü Sivastopol’a yönelik bir dizi saldırı girişiminin sonuncusuydu.

Ukraynalı yetkililer saldırılar hakkında yorum yapmadı.

Sivastopol ve diğer bölgelerdeki önceki saldırılardan sonra, Ukraynalı yetkililer sorumluluk almaktan açıkça kaçındılar, ancak ülkenin Rus saldırganlığına yanıt olarak herhangi bir hedefi vurma hakkını vurguladılar.

Öte yandan gözlemciler, karşı saldırının en olası hedefinin güneydeki Herson ve Zaporizhia bölgelerinin Rus kontrolündeki kısımları olacağına inanıyor. Saldırı başarılı olursa Ukrayna’nın Rusya ile Kırım arasındaki kara koridorunu kesmesi mümkün olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom