Reuters: Putin 2024’teki başkanlık seçimlerine aday olacak

0

Kremlin siyasetinin “hassasiyeti” nedeniyle isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan kaynaklar, “Karar verildi, aday olacak. Putin’in danışmanları onun seçim adaylığını hazırlıyor” dedi.

REKLAM

Reuters haber ajansı, altı kaynağa dayandırdığı raporlarında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2024 yılına kadar iktidarda kalacağını ve mart ayında yapılacak başkanlık seçimlerine katılma kararı aldığını bildirdi.

Kremlin siyasetinin “hassasiyeti” nedeniyle isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan kaynaklardan biri, “Karar verildi: aday olacak” derken, Kremlin’e yakın diğer iki kaynak da Putin’in danışmanlarının seçim hazırlıklarını yaptıklarını söyledi. adaylık.

Diğer üç kaynak ise Mart 2024’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olma kararının alındığını söylüyor.

Haberi geçen ay Kommersant gazetesine de doğrulayan kaynaklar, “koreografik açıklamanın” birkaç hafta içinde geleceğini söyledi.

Ancak Başkan Putin tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmasa da Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov şunları söyledi: “Kampanya henüz resmi olarak açıklanmadı.” Bir açıklama yaptı.

Diplomatlar, Putin’in yeniden aday olması halinde sandıktaki şansını tehdit edebilecek ciddi bir rakibinin olmadığını söylüyor. Eski KGB ajanı %80’lik bir onay oranına sahip, devletin ve devlet medyasının desteğine güvenebiliyor ve onun iktidarda kalmasına karşı neredeyse hiçbir ana akım kamuoyu muhalefeti yok.

Bu nedenle 71 yaşındaki liderin ömrünün sonuna kadar iktidarda kalma ihtimalinin güçlendiği düşünülüyor.

“Farklı bir totalitarizme dönüyoruz”

Hapisteki Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalny, Putin’in Rusya’yı stratejik bir çıkmaza sürüklediğini ve sonuçta istikrar yerine kaosu miras alacak yozlaşmış dalkavuklardan oluşan kırılgan bir sistem kurduğunu söyledi.

Rusya’nın en saygın insan hakları savunucularından biri olan Oleg Orlov, Temmuz ayında Reuters’e “Rusya geriye gidiyor” dedi. “Komünist totalitarizmi bıraktık ama şimdi farklı bir totalitarizme döndük.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom