Rapor: Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson bilerek parlamentoyu yanılttı

0

Komite, raporda Johnson hükümeti tarafından ülkeye uygulanan “sıkı” Covid-19 kısıtlamalarını “kendi kendini mağlup ettiğini” tespit etti ve ofisinde bir parti tuttu.

Birleşik Krallık’ta, Parlamento Soruşturma Komisyonu’nun eski Başbakan Boris Johnson hakkındaki raporu, Johnson’ın ülkeyi yönetirken Covid-19 düzenlemelerini ihlal ettiğini ve eylemlerinin “kasıtlı ve pervasız davranış” anlamına geldiğini söyleyerek parlamentoyu kasıtlı olarak yanılttığını söyledi.

Komite, Johnson hükümeti tarafından ülkeye uygulanan “sıkı” Covid-19 kısıtlamalarını “kendi kendini mağlup ettiğini” ve ofisinde bir parti tuttuğunu açıkladı.

14 ay boyunca, iddiaları araştıran komite, Johnson’ın o sırada yürürlükte olan tecrit kurallarını ihlal ettiğini bilmesine rağmen eylemleri ve daha sonra suçlandığı olaylar hakkında parlamentoya yalan söyleyip söylemediğini incelemekle görevlendirildi.

Ayak izleri istifa etti

Raporda, diğer bulguların yanı sıra, Johnson’ın görevinden hemen ayrılmaması halinde komite üyelerinin “Johnson’ın 90 gün süreyle açığa alınmasını tavsiye edeceği” belirtildi.

58 yaşındaki Johnson, komitenin kendisine olası cezaları bildirmesinin ardından öfkeli yorumlarla Cuma günü görevinden istifa etti.

Ayrıca, hem iktidardaki Muhafazakar Parti hem de muhalefet partisi üyelerinin yer aldığı yedi kişilik komiteyi “kanguru mahkemesi” olarak nitelendirdi ve bir “cadı avı” yapıldığını söyledi.

Son olarak Johnson, soruşturma raporuyla ilgili bir açıklama yaptı ve bu açıklamasında raporu “çöp” ve “yalan” gibi ifadelerle kınadı.

Johnson, “Bu sapkın sonuca varmak için komite ya açıkça gülünç olan ya da gerçeklerle çelişen bir dizi şey söylemek zorunda kaldı” dedi. dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom