Papa Francis çevreyi korumak için gençlerden daha az et yemelerini istedi

0

Et tüketiminin “kendi kendini yok etme eğiliminin” bir parçası olduğunu belirten Papa Francis, çevreye daha iyi bakmak için gençleri daha az et yemeye çağırdı.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, et tüketiminin “kendi kendini yok etme eğiliminin” bir parçası olduğunu savunarak çevreye daha iyi bakmak için gençleri daha az et yemeye çağırdı.

Papa Francis, Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde düzenlenen Avrupa Birliği Gençlik Konferansı’na yazdığı bir mektupta, “kendi kendini yok eden” tüketimciliğin terk edilmesi ve sürdürülebilirliğin önceliği çağrısında bulundu.

Papa, “Yalnızca fosil yakıtların değil, pek çok işe yaramaz şeyin tüketimini azaltmak önemlidir ve ayrıca dünyanın bazı bölgelerinde daha az et yemek daha uygundur, bu da çevrenin korunmasına yardımcı olur”, diye yazdı Papa.

“Yeşil” baba.

İklim değişikliğine duyarlı Papa Francis, 2015 yılında yazdığı ikinci genelgesinde çevresel bozulmaya ve küresel ısınmaya dikkat çekerek dünya halklarını “küresel eylemi hızlandırmaya ve birleştirmeye” çağırdı.

‘Laudato si’ olarak bilinen genelge ile ‘bütüncül ekoloji’ adını verdiği kavramın temellerini atan Papa Francis, bu genelge ile aynı yıl PETA tarafından Yılın Kişisi ödülüne layık görüldü.

Papa Francis, 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na veya yaygın olarak bilinen adıyla COP 26’ya kişisel olarak katılamasa da, iklim değişikliğini ele alma konusundaki kararlılığını açıkça ortaya koydu. Papa, dini liderlerle birlikte iklimsizliğe karşı harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Kasım ayında Vatikan’ın Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmada, “çevremizdeki her şey çöküyor” diyerek çevrenin korunması gerektiğine bir kez daha dikkat çekti.

Papa, “Özgür ve özgün olun, topluluğunuzun vicdanını sorgulayın” dedi.

Papa vegan mı?

Amerikan gazetesi USA Today’de yayınlanan bir makaleye göre 85 yaşındaki Papa Francis vejeteryan değil, sade beslenmeyi tercih ediyor. 2013 yılında yayınlanan bir haberde Papa’nın en sevdiği yemeklerden birinin sarımsak ve hamsi ile yapılan ve fondü gibi çiğ veya pişmiş sebzelerle yenen bir İtalyan yemeği olan “Bagna cauda” olduğu belirtilmektedir.

Papa o zamandan beri yemek tercihlerinden bahsetmese de merak uyandırmaya devam ediyor.

2019’da, 12 yaşındaki hayvan hakları aktivisti Genesis Butler, Papa Francis’e, Hristiyanların Paskalya’dan 40 gün önce düzenlediği Lent veya Lent sırasında vegan bir yaşam tarzı benimsemesi için meydan okudu. Vegan beslenmede hiçbir hayvansal ürün tüketilmez.

Milyon Dolarlık Vegan adlı kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun desteğiyle Butler, Papa’nın vegan beslenmeye geçmesi karşılığında kendi seçeceği bir hayır kurumuna 1 milyon dolar bağışta bulunma sözü verdi.

Teklifi kabul etmeyen Papa adına Butler’a gönderilen teşekkür mektubunda, “Ortak evimizin korunması konusundaki endişelerini dünya takdir ediyor, bu onu yazmaya teşvik etti.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom