Norveç, dünyanın en uzun ‘yaya ve bisiklet tünelini’ inşa etti

0

Bergen, Norveç, özellikle yayalar ve bisikletliler için inşa edilen dünyanın en uzun tünelini açmaya hazırlanıyor.

2,9 kilometrelik Fyllingsdal Tüneli, koşu ve bisiklet etkinlikleriyle 15 Nisan 2023’te halka açılacak.

Tünelde bisikletle dolaşmak yaklaşık 10 dakika, yürümek ise 30 ila 45 dakika sürecektir.

Norveç’in güneybatısındaki Lovstakken dağından geçen tünel, Fyllingsdalen ve Mindemyren yerleşim yerlerini birbirine bağlıyor.

Kasım ayında açılışı yapılan yeni hafif raylı sisteme paralel uzanan tünelin genişliği yayalar için 2,5 metre, bisikletliler için 3,5 metre olacak şekilde tasarlandı.

İyi aydınlatılmış büfelerin ve güvenlik kameralarının bulunduğu tünel, her gün 05.30-23.30 saatleri arasında açık olacak.

Dinamik renkli aydınlatma, bir bisikletçi veya yaya tünele her iki uçtan girdiğinde bir ışık dalgası yaratarak bisikletlileri karşıdan gelen trafik konusunda uyarır. Her 250 metrede bir acil durum telefonları bulunmaktadır.

Ayrıca tünelin sıcaklığı 7 dereceye ayarlanacak ve soğuk günlerde koşucular için cazip bir antrenman sahası olması bekleniyor.

“Çevresel Vaat” Projesi.

Hem Fyllingsdal Tüneli hem de Bergen merkezine giden bisiklet yolunun geri kalanı, belediyenin Miljoloftet (Çevresel Taahhüt) devlet projesi tarafından finanse edilmektedir.

Proje ile daha fazla kişinin araba yerine bu yöntemleri tercih etmesi, bisiklet ve yayaların ulaşımını kolaylaştırması hedefleniyor. Bu nedenle amaç, bir yandan şehirdeki trafiği azaltmak, diğer yandan da gezegeni ısıtan emisyonları ve sağlıksız kirliliği azaltmaktır.

Fyllingsdalen’den şehir merkezindeki Festplassen’e yolculuk toplam mesafesi 7,8 kilometre ve bisikletle yaklaşık 25 dakika sürüyor.

Proje ile bu süre neredeyse yarı yarıya azalacak. Şu anda bu bölgeler arasında bisikletle seyahat etmek yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Bu tünel dünyada ilk mi?

Bergen Bisiklet Tüneli’nin dünyanın en uzun yaya ve bisiklet tüneli olarak lanse edilmesi bazı uyarıları da beraberinde getirdi.

Zira ABD’nin Seattle kenti yakınlarındaki 3,6 kilometre uzunluğundaki Snoqualmie Tüneli, halen yaya ve bisiklet trafiğine açık en uzun tünel olarak kabul edilebilir.

Norveçli yetkililer, Fyllingsdal bisiklet tünelinin ikinci en uzun bisiklet tüneli olduğunu kabul ediyor, ancak Bergen tünelinin özellikle yayalar ve bisikletler için inşa edildiğini ve bu kategorideki en uzun tünel olduğunu savunuyor.

Demiryolu tüneli olarak inşa edilen Snoqualmie Tüneli, inşa edildiğinden farklı bir kullanım amacına sahip.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket