NATO uyardı: Rusya, Ukrayna sınırına askeri yığınak yapıyor

0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın ilkbaharda Kırım ve Karadeniz’e yaptığı askeri yığınağa benzer şekilde, Rus ordusunun son haftalarda Ukrayna sınırına yakın yerlerde yoğun ve olağandışı bir şekilde yoğunlaştığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın ilkbaharda Kırım ve Karadeniz’e yaptığı askeri yığınağa benzer şekilde, Rus ordusunun son haftalarda Ukrayna sınırına yakın yerlerde yoğun ve olağandışı bir şekilde yoğunlaştığını söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile Brüksel’deki NATO karargahında bir araya gelen Stoltenberg, görüşmenin ardından yaptığı ortak basın açıklamasında NATO’nun Ukrayna ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

Stoltenberg, “Gözlerimizi açık tutmalı ve gelecekteki zorluklar karşısında gerçekçi olmalıyız. Gördüklerimiz çok önemli, Rusya askeri olarak güçleniyor” dedi, ancak Rusya’nın niyetleri hakkında yorum yapmadı, ancak “Son haftalarda bir Rus kuvvetlerinin Ukrayna sınırı yakınlarında büyük ve olağandışı bir şekilde yoğunlaşması.” Bu yılın başlarında Kırım’ı ve Karadeniz’i gördük. NATO tetikte olmaya devam ediyor” dedi.

Durumun kontrolden çıkmasını önleme gereğini vurgulayan Stoltenberg, Rusya’yı gerilimi düşürmeye, tırmanmayı önlemeye ve askeri faaliyetleri konusunda şeffaf olmaya çağırdı.

Genel Sekreter, Rusya’nın provokasyonlarının ve saldırgan duruşunun endişe kaynağı olduğunu vurgulayarak, “Kırım’ın yasa dışı ilhakını kabul etmedik, etmeyeceğiz. Rusya’yı Donbas bölgesindeki militanlarına desteğini kesmeye çağırıyoruz” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı: Her senaryoya hazırız

Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rusya’nın sınırlarındaki faaliyetlerinin arka planında kesin bir sonuca varamadığını belirterek, “Her senaryoya hazırlıklı olmalıyız. Rusya’yı caydırmak ve en kötü senaryoyu önlemek için her türlü önlemi alın.”

13 Kasım’da Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenksiy, 100 bin civarında Rus askerinin Ukrayna sınırında olduğunu ve Rusya’nın aktif askeri faaliyetleri hakkında Batılı ülkelerle bilgi paylaştıklarını söyledi.

Reuters haber ajansına bilgi veren bir NATO yetkilisi, Rusya’nın konuşlandırdığı askeri teçhizatın tanklar, kundağı motorlu top sistemleri ve zırhlı savaş araçlarından oluştuğunu, geçen bahar Rusya’nın askeri yığınak yaptığı sırada çekilen fotoğrafların sosyal medyaya yansıdığını ve bu sefer harekete geçtiklerini söyledi. Bunu önlemek için geceleri .

Gazetecilere konuşan Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, uluslararası toplumun dikkati Rusya’nın Beyaz Rusya’daki kalıcı askeri varlığına çekilirken, Batı’nın Ukrayna’ya bir saldırı olasılığını göz ardı etmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket