Mısır’da 3 bin 500 yıl öncesine ait yeni bir firavun mezarı bulundu

0

Mısır’da 3 bin 500 yıl öncesine ait firavunun yeni mezarı bulundu.

Mısır’ın güneyindeki Luksor şehrinde 3500 yıllık bir firavun mezarı bulundu.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Eski Eserler Yüksek Konseyi ve Cambridge Üniversitesi Modern Devlet Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle oluşturulan Mısır-İngiliz ortak ekibi, Mısır’da daha önce bilinmeyen bir firavun mezarı keşfetti. Luksor’daki kazılar.

Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Veziri, “Bu keşfin önemi, mezarda şimdiye kadar bulunan en eski kanıtların Thutmose dönemine ait olabileceğidir” dedi. dedi.

İngiliz arkeoloji ekibinin başkanı Piers Lutherland, “Keşfedilen mezar, I. Thutmose’un saltanatının kraliyet eşlerinden veya prenseslerinden birine ait olabilir ve bunların büyük çoğunluğu şimdiye kadar ortaya çıkarılmadı” dedi. o ifadeleri kullandı

Buluntunun bulunduğu arkeolojik alanı denetleyen bir hükümet yetkilisi olan Muhsin Kamil, keşfedilen mezarın eski zamanlarda sel nedeniyle kötü durumda olduğunu kaydetti.

Mısır ekibinin başkanı Fethi Yasin, ekibin kazıların ve tüm mezarlığın arkeolojik belgelemesine devam edeceğini, bunun da mezarlığın mimari planlaması ve sanatsal unsurlarının daha net ortaya çıkmasına yardımcı olacağını söyledi.

Firavun Thutmose, eski Mısır’ın 18. hanedanı sırasında hüküm sürdüm.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket