Metan gazı salınımı dünyayı negatif yönde etkiliyor

0

Son yıllarda küresel alanda artan metan emisyonları artışın küresel ısınmayı sınırlama çabalarını tehdit ediyor.

Son yıllarda küresel alanda artan metan emisyonları artışın küresel ısınmayı sınırlama çabalarını tehdit ediyor. Fransız Çevre İklim ve Bilim Laboratuvarları (LSCE) araştırmacıları, havadaki metan konsantrasyonlarının 2007 yılında dalgalanmaya başladığını ve 2014 ve 2015 yıllarında hızla büyüdüğünü bildirdi.

REKLAM

Salgılanan metan gazı, bataklıklar ve diğer sulak alanlar gibi doğal birçok farklı kaynaktan gelebilir ancak yüzde 60’ı insan faaliyetlerinden, özellikle tarım ve atıklardan kaynaklanıyor.

Son zamanlarda meydana gelen metan artışına neyin neden olduğu tam olarak anlaşılamamış olsa da bilim insanları, tarımsal uygulamaların rolünün büyük olduğuna inanıyorlar. Örneğin, Kaliforniya’da çiftçiler küresel ısınmayla savaş için ısı toplama gazlarına karşı mücadele etmeyi amaçlayan bir mevzuata uymak zorundalar.

Konuyu California Hava Kaynakları Kurulu,bilim danışmanı Ryan McCarthy anlatıyor:

“Metan emisyonlarımızı düşürebiliriz, küresel ısınmayı yavaşlatabiliriz, küresel olarak Kaliforniya’da sera gazı salınımı açısından dünyadaki ikinci sırada. Bu gaz Mandıralarda, depolama alanlarında, petrol ve gaz üretim tesislerinde salgılanıyor.”

Kaliforniyalı çiftçilerin, mandıra ve hayvancılık operasyonlarından gelen metan emisyonlarını 2030 yılına kadar 2013 seviyelerinin yüzde 40 altına düşürmesi bekleniyor.

Metan, atmosferde, insan yapımı sera gazı olan karbondioksitten (CO2) daha az yaygın olmasına rağmen 28 kat daha fazla ısı çeken bir yapıya sahip.

Global Carbon Project geçen ay Çin’deki düşüşler sayesinde CO2 emisyonlarının 2016 yılında sabit kaldığını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom