Kremlin: Devasa bir nükleer saldırı tatbikatı yaptık

0

Nükleer denemelerin yasaklanması anlaşmasından çıkan Rusya’nın tatbikatı bir güç gösterisi olarak değerlendirildi.

REKLAM

Moskova, Rusya Parlamentosu’nun, nükleer silah denemelerinin yasaklanmasını öngören “Kapsamlı Nükleer Denemelerin Yasaklanması Anlaşması”ndan çekilme sürecini tamamlamasından saatler sonra dev bir nükleer saldırı tatbikatı gerçekleştirdi.

Tatbikat, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gözetiminde yürütüldü. Devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde Putin’in üst düzey komutanlara talimat verdiği ve fırlatış öncesi geri sayımı Savunma Bakanı Sergei Şoygu ile birlikte yaptığı görüldü. 

Savunma Bakanı Şoygu, tatbikatın amacını “düşmanın nükleer saldırısına karşılık dev bir nükleer saldırı çalışması” olarak açıkladı.

Balistik ve seyir füzesi fırlatıldı

Kremlin’den yapılan açıklamada tatbikatta “balistik ve seyir füzelerinin uygulamalı olarak fırlatıldığı” bildirildi. 

Açıklamaya göre, Rusya’nın doğusundaki bir test alanından bir adet Yars kıtalararası balistik füzesi, Barents Denizi’ndeki nükleer enerjiyle çalışan bir denizaltıdan da başka bir füze ateşlendi.

Nükleer denemelerin başlayacağı endişesi

Moskova benzer tatbikatları her sonbaharda düzenliyor, ancak Rusya’nın, Batı’yı Ukrayna’ya askeri destek sunmaya devam etmekten vazgeçirmek için nükleer denemelere yeniden başlayabileceğine dair yaygın endişeler bulunuyor.

Putin, nükleer denemelerin başlaması gerektiğine dair bazı uzmanların önerilerine işaret etse de, bu konuda henüz görüş benimsemediği belirtiliyor.

Tatbikat, Rusya’nın uluslararası nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından güç gösterisi olarak değerlendirildi. 

1996’da kabul edilen antlaşma, dünyanın herhangi bir yerindeki tüm nükleer patlamaları yasaklıyor, ancak uzmanlar antlaşma hiçbir zaman tam olarak uygulanmadığına dikkat çekiyor. Antlaşma henüz Çin, Hindistan, Pakistan, Kuzey Kore, İsrail, İran ve Mısır tarafından onaylanmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket