Katarlı bankacı Şeyh Jassim Manchester United’ı satın almak için ikinci teklifini verdi

0

Katar Emiri’nin ailesinden Şeyh Tamim bin Hamad el-Thani ile Katar İslam Bankası yönetim kurulu başkanı Şeyh Jassim bin Hamad bin Jassim bin Jassim bin Caber al-Thani’nin ikinci bir satın alma teklifi yaptığı bildirildi. İngiliz futbol kulübü Manchester United.

İngiliz basınında çıkan haberlere göre, İngiliz milyarder Jim Ratcliffe, Finli işadamı Thomas Zilliacus’un da takıma ilgi göstermesinin ardından Perşembe günü teklifini yeniledi.

Takıma yapılan ilk tekliflerin miktarı açıklanmadı ve en az bir teklifin 4,5 milyar sterlin aralığında olduğu bildirildi. Bu rakam, son on yılda hiçbir zaman şampiyon olamayan takımı dünyanın en pahalı spor kulübü yapmak için yeterli, ancak takımın Amerikalı sahipleri Glazer ailesinin belirlediği 6 milyar sterlinlik fiyat etiketinin gerisinde kaldı.

Şeyh Jassim ve Ratcliffe şimdilik ana alıcılar gibi görünüyor. Zilliacus ise takımın taraftarlarına kulübün %50’sine sahip olma imkanı vereceğini açıkladı.

2005 yılında kulübü satın alarak büyük bir borç yükü altına sokan Glazer ailesi, Mancher United taraftarlarının tepkisine neden oldu.

Kasım ayında takımı satışa çıkaran ailenin, ilgilenen yatırımcılar da olduğu için tüm kulübü satmak yerine azınlık hissesini satma seçeneğine başvurabileceği söyleniyor.

The Times’a göre, geçen yıl AC Milan’ı 1.3 milyar dolara satan ABD’li yatırım fonu Elliot Investment Management, Manchester United’ın azınlık hissesi için teklifte bulundu.

Eski bir Katar başbakanının oğlu olan Şeyh Jassim, kulübün %100’ünü almaya ve takımı ‘şanlı günlerine’ geri döndürmeye söz verdi. Çocukluğundan beri United taraftarı olan Ratcliffe, Glazer ailesinin %69 hissesini satın almak istiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket