Kamu alımlarında elektronik ortamda yapılabilen işlemler genişletiliyor

0

Kamu İhale Kurumu’nun “Doğrudan temin yöntemiyle yapılacak alımlara” ilişkin basın duyurusu Resmi Gazete’de yayımlandı. Basın Duyurusu, Kamu İhale Kanunu kapsamında idarelerce doğrudan ihale yöntemiyle yapılması gereken ihalelere ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir.

Uygulama, 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren Kurum tarafından EKAP üzerinden doğrudan tedarik yöntemiyle yapılan alımların bildirilmesi ve alıma ilişkin her türlü dokümana ulaşılması amacıyla kullanılmaya başlandı.

Bugün yayınlanan ve 1 Şubat 2024 tarihinde yürürlüğe girecek olan basın açıklamasına göre, doğrudan temin yoluyla yapılan alımlarda piyasa fiyatı okumaları kısmen veya tamamen elektronik ortamda gerçekleştirilecek.


Rekabet ve şeffaflık daha da güçlendirilecek

EKAP üzerinden alım duyuruları yapılabilmekte, ihaleye katılmak isteyenlere davetiye gönderilebilmekte, EKAP üzerinden elektronik fiyat teklifi yapılabilmektedir. Alımları için elektronik fiyat teklifi gönderecek kişiler hızlı ve kolay bir şekilde EKAP’a kayıt olabilecekler.

İhale sonucu teklif veren gerçek veya tüzel kişilere EKAP üzerinden bildirilecektir. Belirli yasalara tabi olarak doğrudan temin yöntemiyle yapılan alımlar da EKAP üzerinden yapılabilmektedir.

2022 yılında idareler tarafından gerçekleştirilen doğrudan ihale sayısının 1 milyonun üzerinde, tutarın ise 40 milyar liraya yakın olduğu dikkate alındığında, toplam kamu ihalelerinin yaklaşık yüzde 5’i dijital ortama taşınacak.

Kanun Hükmünde Kararname ile gerçekleştirilen ihalelerde zorunlu hale getirilen telematik ihale uygulamasının ardından doğrudan ihale yoluyla yapılan alımlara ilişkin süreçleri elektronik ortama taşıyarak kamu ihalelerinde rekabet ve şeffaflık ilkelerini daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Devlet İhale Kanunu bu yılın başlarında.

Ayrıca düzenlemeler, küçük tacirlerin kamu ihale sözleşmelerine erişimini daha kolay ve hızlı hale getirecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket