İran Donanması, Amerikan denizaltısını yüzeye çıkmaya zorladı iddiasına ABD’den yalanlama

0

İran donanması komutanı Oramiral Shahram Irani yaptığı açıklamada, İran donanmasının Körfez’e giren bir ABD denizaltısını su yüzüne çıkarmak zorunda kaldığını ancak ABD Donanması Beşinci Filosu’nun böyle bir olayın meydana gelmediğini söyleyerek İran amirali yalanladığını söyledi.

Irani, “Amerikan denizaltısı su altında ilerliyordu ama İran denizaltısı Fatih onu fark etti ve Hürmüz Boğazı’ndan geçerken manevra yaptı. O da karasularımıza girdi ama… uyarı alınca rotasını düzeltti.” Bir açıklamada. dedi.

ABD denizaltısının sessizce ve fark edilmeden geçmek için çaba sarf ettiğini söyleyen Irani, “Bu denizaltı tüm imkanlarını kullanarak tamamen sessiz ve fark edilmeden geçmek için elinden geleni yapıyordu. Uluslararası kurumlarla sınırımızı ihlal ettiğini mutlaka yansıtacağız, dedi.

“Amerikalılar, önemli bir nakliye şeridinde neden uluslararası hukuku ihlal ettiklerini açıklamalıdır. Bundan böyle tüm uluslararası hukuka uymaları gerektiği uyarısı, İran Donanması’ndan ABD’ye yapılan son uyarıdır. ABD denizaltısının eylemi üzerinde düşüneceğiz. Irani, “Bu tehlikeli eylemin hesabını uluslararası makamlara iletelim” dedi. o ifadeleri kullandı

ABD Donanması’nın Bahreyn’deki Beşinci Filosu, İran’dan gelen “dezenformasyon” olarak nitelendirdiği raporları yalanladı.

Komutan Timothy Hawkins Reuters’e “Bir ABD denizaltısı bugün veya yakında Hürmüz Boğazı’nı geçmedi” dedi. açıklama yaptı

Tahran yönetimi 2 Nisan’da ülkenin güneyinde hava sahasını ihlal eden bir ABD keşif uçağının tespit edildiğini ve alarma geçirildiğini duyurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket