Irak’ta kuraklık Dicle kıyısında 3 bin 400 yıllık kenti ortaya çıkardı

0

Bu yılın başlarında, Irak’ta aylarca süren aşırı kuraklığın ardından 3.400 yıllık bir şehrin kalıntıları ortaya çıktı.

Bu yılın başlarında, Irak’ta aylarca süren aşırı kuraklığın ardından 3.400 yıllık bir şehrin kalıntıları ortaya çıktı.

Arkeologlar, su seviyesinin hızla düştüğü Mitanni İmparatorluğu’ndan antik yerleşime ulaştı.

1550’den 1350’ye kadar Dicle Nehri kıyısında hüküm süren Mitanni İmparatorluğu’nun bir zamanlar önemli merkezi olan Zakhiku şehri olduğuna inanılıyor.

Sergilenenler arasında güneşte kurutulmuş kerpiçten yapılmış iyi korunmuş duvarlar yer alıyor. Musul Barajı’nın inşa edilmesinden bu yana bazılarının 40 yıldır sular altında kaldığı söyleniyor.

Bölgenin bu şekilde iyi korunmuş olmasının nedeni ise M.Ö. 1350 yılında şehri yerle bir eden bir deprem olduğu tahmin edilmektedir.

Arkeologlar batık şehirde ne keşfetti?

Almanya’daki Freiburg Üniversitesi ve Tübingen Üniversitesi ile Kürdistan Arkeoloji Bölümü’nden arkeologlar bölgeyi kazıyorlardı.

2018’de bir kuraklığın şehrin sulardan çıkmasına neden olduğu eski bir saray geniş çapta belgelendi.

Arkeologlar, duvarlar, kuleler ve tahkimatlar ve bir bakkal da dahil olmak üzere şehrin büyük bir kısmının haritasını başarıyla çıkardılar.

Ekip ayrıca bir zamanlar Dicle kıyısında yaşamanın nasıl bir şey olduğunu daha iyi anlatan eserler de buldu. Alanda 100’den fazla çivi yazılı tablet içeren beş seramik kap ortaya çıkarıldı.

Araştırmacılar, şehri vuran depremden kısa bir süre sonrasına tarihlenen bu eski yazıların, Mittani İmparatorluğu’nun sonunda bölgedeki yaşam hakkında önemli bilgiler sağlayacağını umuyor.

Freiburg Üniversitesi’nden Ivana Puljiz, “Dev cephanelik binası özel bir önem taşıyor çünkü muhtemelen tüm bölgeden getirilen büyük miktarda mal burada depolanacaktı” dedi.

Irak’ta aşırı kuraklık

Irak, iklim değişikliğinden ciddi şekilde etkilenen yerler arasında yer alıyor. Ortalama sıcaklıklar geçtiğimiz yüzyılda yaklaşık 1 santigrat derece arttı.

Özellikle ülkenin güneyinde aşırı sıcaklar yaşanıyor. Musul Baraj Gölü, ülkenin en önemli su depolama yeri olarak biliniyor. Bu yılın başlarında yetkililer, mahsulün kurumasını önlemek için suyun bir kısmını boşalttı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom