Hollywood oyuncuları greve gidiyor | Euronews

0

Hollywood’da film ve dizi sektöründe çalışan binlerce senarist ve senaristin ardından oyuncular da greve gidiyor.

Hollywood oyuncuları greve gidiyor. Film ve dizi sektöründe çalışan binlerce senarist ve senaristin ardından oyuncular da sektör yetkilileriyle yapılan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ayrılma kararı almaya hazırlanıyor.

Sektörde 63 yıl sonra ilk kez alınan toplu grev kararı ihtimalinin ardından neredeyse tüm film ve televizyon yapımları durdu.

Anlaşmaya varmak imkansız

Aralarında ünlü yıldızların da bulunduğu 160 bin oyuncuyu temsil eden Screen Actors Guild (SAG-AFTRA) yaptığı açıklamada, maaş kesintileri ve yapay zeka tehdidine ilişkin talepleri konusunda anlaşma sağlanamadan görüşmelerin sona erdiğini söyledi.

Müzakereciler oybirliğiyle ulusal komiteye grev tavsiyesinde bulundular ve komitenin Perşembe sabahı oy kullanması bekleniyor.

Grevler devam ederse gişe rekorları kıran filmler bile ertelenecek

Bu yıl televizyona dönmesi planlanan popüler diziler uzun gecikmelerle karşı karşıya kalacak. Grevler devam ederse, gişe rekorları kıran filmler de ertelenecek.

Yazarlar gibi oyuncular da gelecekte televizyon ve filmlerde AI kullanımına karşı daha iyi ücret ve koruma talep ediyorlar.

“Yapay zeka, yaratıcı meslekler için varoluşsal bir tehdit oluşturuyor”

SAG-AFTRA, “Bildiğiniz gibi, son on yılda yayın ekosisteminin yükselişiyle maaşlarınız ciddi şekilde aşındı. Ayrıca yapay zeka, yaratıcı meslekler için varoluşsal bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Endüstri yöneticileri, “sektördeki ve ekonomideki büyük değişikliklerin stüdyo çalışanları üzerinde zararlı bir etkisi olduğunu kabul etmeyi reddetti” diye devam etti.

SAG-AFTRA, Meryl Streep, Jennifer Lawrence ve Glenn Close gibi birinci sınıf yıldızları temsil eder. Tüm üyeler, bir anlaşma olmadığı takdirde endüstriyel eylemi önceden onayladı. Sendika en son 1980’de üç aydan fazla süren greve gitmişti.

Galalar ve partiler

Grev aynı zamanda yıldızların, film endüstrisinin gişe rekorları kıran sezonunun zirvesindeyken, yılın en büyük filmlerinden bazılarının kadrosuna katılmasını da engelleyecek.

Variety’nin haberine göre, Christopher Nolan’ın “Oppenheimer” filminin Londra prömiyeri, Robert Downey Jr., Matt Damon ve Emily Blunt gibi aktörlerin sendika kurallarını ihlal etmeden katılmasına izin vermek için bir saat ertelendi.

18 Eylül’de gerçekleştirilecek olan Oscar’ların televizyon versiyonu olan Emmy Ödülleri’nin de Kasım ayına ya da gelecek yıla ertelenebileceğini belirtmek gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom