Hollanda’da güzellik yarışmasını ilk defa bir transeksüel kazandı

0

22 yaşındaki manken, Miss Universe yarışmasında ülkesini temsil etmeye hak kazandı.

Hollanda’da Rikkie Valerie Kolle adındaki transseksüel kadın ‘Hollanda Güzeli’ seçildi. Bu, ülkenin 94 yıllık güzellik yarışması (Miss Netherlands) tarihinde bir ilk.

Pazar günü Miss Netherlands yarışmasına katılan 22 yaşındaki manken, jüri üyelerinden “güçlü hikayesi” sayesinde tam not aldı.

Hollanda’nın güneyinden gelen Kolle, bu tarihi zaferin ardından gelecek aralıkta El Salvador’da düzenlenecek Miss Universe yarışmasında ülkesini temsil etmeye hak kazandı.

2018’de İspanyol transseksüel model Angela Ponce de ülkesindeki güzellik yarışmasında birinci olmuştu.

Yarışma sırasında transseksüel olduğunu açıklayan ve yaşadığı zorluklardan bahseden Kolle, “Bağlılığım ve gücüm sayesinde toplumda değişim yaratmayı umuyorum.” ifadelerini kullandı.

2012’de Miss Universe yarışmasının sahibi eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde transseksüel modeller yarışmaya katılma hakkı kazanmıştı. 

Yarışmanın şu anki sahibi ise kendisi de transseksüel olan Taylandlı iş kadını ve reality show yıldızı Anne Jakkaphong Jakrajutatip.

Dünyanın en zengin üçüncü trans kişisi olan Jakrajutatip, Miss Universe, Miss USA ve Miss Teen USA güzellik yarışmalarının çatı şirketi JKN Global Group’u 2022’de satın almıştı.

Bu ticari hamlenin ardından açıklamada bulunan Jakrajutatip, “Yalnızca farklı geçmişlerden, kültürlerden ve geleneklerden gelen tutkulu bireylere bir platform sağlama mirasını sürdürmekle kalmayıp, aynı zamanda markayı gelecek nesiller için geliştireceğim.” demişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket