Havai’deki yangında ölenlerin sayısı 89’a ulaşırken, yetkililer sayının artmasından endişeli

0

Tarihi bir Maui kasabasını yerle bir eden orman yangınında ölenlerin sayısı 89’a ulaşırken, yetkililer ölüleri bulma ve kimlik tespit çalışmalarının henüz başlangıç aşamasında olduğunu açıkladı

Maui Polis Şefi John Pelletier, köpekli arama-kurtarma ekiplerinin yangından etkilenen alanın sadece yüzde üçünü tamamladığını söyledi.

REKLAM

“Kontrol altına almamız gereken en az 5 mil karelik bir alan var ve bu alan sevdiklerimizle dolu. Şimdiye kadar 89 kişi bulduk. Bugün iki tanesini tespit ettik,” diyerek ölü sayısının artmasının muhtemel olduğunu ve “henüz hiçkimsenin bunun boyutunu bilmediğini” belirtti.

Ekipler, ilk aramayı tamamladıkları evlere parlak turuncu renkle X, insan kalıntıları tespit ettikleri yerlere ise İK işareti bırakıyor.

Ölülerin kimliklerini tespit etmenin son derece zor olduğunu söyleyen Pelletier “kalıntıları elimize alıyoruz ve dağılıyorlar…bulduğumuz kalıntılar metali eriten bir yangından geriye kalanlar oluyor,” ifadelerini kullandı.

Küle dönen Front Street’i gezen Vali Josh Green “Bu kesinlikle Hawaii’nin karşılaştığı en kötü doğal afet,”  diyerek “Sadece yaşayanlara destek olabiliriz. Şu anda odak noktamız insanları mümkün olduğunca yeniden bir araya getirmek, onlara barınma ve sağlık hizmetleri sağlamak ve ardından yeniden inşaya yönelmek,” ifadelerini kullandı

Green, Batı Maui’de en az 2 bin 200 binanın hasar gördüğünü ya da yıkıldığını ve bunların yüzde 86’sının konut olduğunu söyledi. Ada genelinde hasarın 6 milyar dolara yakın olduğunun tahmin edildiğini de sözlerine ekledi. Vali yaraları sarmanın çok uzun bir zaman alacağını söyledi.

Maui’de şu ana kadar ölümle sonuçlanmadığı bildirilen biri adanın güneyindeki Kihei bölgesinde diğeri Upcountry olarak bilinen dağlık, iç kesimlerde olmak üzere en az iki yangın daha çıktı. 

Green, Upcountry’deki yangının %96’sı konut olmak üzere 544 yapıyı etkilediğini söyledi.

Yetkilileri, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı ve Pasifik Afet Merkezi verlerine göre, 4 bin 500 civarında kişinin barınağa ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Pelletier, polisin daha fazla köpek getirdiğini, ancak kalıntı arama çalışmalarının henüz ilk aşamalarda olduğunu söyledi. Aile üyeleri kayıp olanları aile yardım merkezine gitmeye teşvik etti.

“DNA testi yapmanıza ihtiyacımız var. Sevdiklerinizin kimliklerini tespit etmemiz gerekiyor,” diyen Pelletier ölü sayısının artmasının muhtemel olduğunu bildirdi.

Son açıklanan sayı ile kayıplar, 85 kişinin ölümüne ve Paradise kasabasının yok olmasına neden olan 2018 yılında Kuzey Kaliforniya’daki Kamp Yangını’nın ölü sayısını geçti. 1918 yılında kuraklıktan etkilenen Kuzey Minnesota’da Cloquet Yangını patlak vermiş ve binlerce evi tahrip ederek yüzlerce kişinin ölümüne yol açmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket