Halıların büyülü dünyası Bakü Halı Müzesi

0

Hazar Denizi manzaralı Bakü Halı Müzesi, halıların büyülü dünyasına ev sahipliği yapıyor.

Hazar Denizi manzaralı Bakü Halı Müzesi#, halıların büyülü dünyasına ev sahipliği yapıyor. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan halı müzesi dünyada eşi benzeri olmayan bir halı müzesidir.

Müzede 4.000’den fazla halı bulunmakta olup, Orta Çağ’dan günümüze Azerbaycan halıları çeşitli bölgelerde sergilenmektedir.

Azerbaycan hakkında bilmeniz gerekenler

  • Azerbaycan; İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya ile sınırı olan 86 bin kilometrekare alana sahip bir ülkedir.
  • 10 milyona yakın insanın yaşadığı ülkede Azerice ve Rusça konuşuluyor.
  • Başkenti Bakü’dür. Ortalama yaşam süresi kadınlarda 74, erkeklerde 68’dir.
  • Azerbaycan petrol ve petrol ürünleri ihraç etmektedir.

Halılar, doğal boya renklerinin bozulmaması için loş ışıkta dengeli bir oda sıcaklığına maruz bırakılır. Müzede birbirinden güzel 4601 adet halı bulunmaktadır.

Her halının bir hikayesi ve sembolizmi vardır. Kaşmir veya “Buta”, yaşamı ve gücü çağrıştırır. Kırmızı, pozitif enerji ve huzurlu evlilikler için kullanılır.

Halı dokuma, kadınların nesilden nesile aktardıkları, istek ve arzularını dile getirdikleri bir sanattır. Eskiden 11 yaşındaki kızlar kendi çeyizleri için bir düzine halı dokurlardı.

Müzenin iç dekorasyon ve yenilik bölümü başkanı Firahnaz Musayeva, Azerbaycan halılarının dünyaca ünlü olduğunu söylüyor:
“Azerbaycan yağıyla ünlü olmadan önce yüzyıllarca halılarıyla ünlüydü. Azerbaycan halılarını Avrupa’nın orta çağ resimlerinde bile bulabilirsiniz.

Ateşten topraklar, çağdaş yazarların halılarına da damgasını vurur.

Bakü Halı Müzesi bu sonbaharda 50. yılını 17-20 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek uluslararası bir sempozyumla kutlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket