Güney Kore muhalefeti, BM’nin Fukuşima atık suyunun denize dökülmesi kararını eleştirdi

0

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu başkanı Grossi, Japonya’nın Fukuşima nükleer santralinden çıkan atık suyu denize boşaltmasının “mantıklı” olduğunu söyledi. Güney Koreli muhalefet temsilcileri planı eleştirdiler.

Güney Kore muhalefeti, Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) Japonya’nın Fukuşima nükleer santralinden çıkan atık suyu denize boşaltmasına izin veren kararını eleştirdi.

IAEA direktörü Rafael Grossi ile bir araya gelen muhalefet temsilcileri, atık suların boşaltılmasının çevre ve sağlık üzerindeki uzun vadeli etkilerini göz ardı ettiğini savundu.

Güney Kore parlamentosunda çoğunluğa sahip olan Liberal Demokrat Parti’den Wi Seong-gon, Grossi’ye, “IAEA’nın atık su sisteminin uluslararası standartlara uygun olduğu sonucuna varmasından derin üzüntü duyduk.” dedi.

Damping planlarını protesto etmek için son 14 gündür açlık grevinde olan Woo Won-shik de Grossi’ye şunları söyledi: “Eğer arıtılmış atık suyun güvenli olduğunu düşünüyorsanız, Japon hükümetine bu suyu atık su olarak kullanmasını tavsiye eder misiniz? denize boşaltmak yerine içme suyu ya da sanayi ve tarım amaçlı kullanacağız, kim bilir” diye sordu.

Milletvekilleri, IAEA’nın atık su boşaltmasının, diğer ülkeleri nükleer atıkları denize boşaltmaya teşvik edebilecek kötü bir emsal oluşturma riskini vurguladı.

“Plan kesinlikle mantıklı”

IAEA direktörü Grossi, Japonya’nın Fukuşima’daki atık su bertaraf planının “kesinlikle mantıklı” olduğunu söyledi.

Grossi, planla ilgili devam eden endişeleri anladığını hatırlattı, ancak inceleme, planın “şeffaf” ve “bilimsel”, “uluslararası güvenlik standartlarına uygun” olduğu sonucuna vardı.

Grossi, IAEA’nın önümüzdeki otuz yılda tahliye sürecinin nasıl uygulanacağını yakından izlemek için Fukuşima’da daimi bir ofis kuracağını kaydetti.

Güney Kore hükümeti Cuma günü IAEA raporuna uyduğunu söyledi. Başkent Seul’de yüzlerce kişi planı protesto etti.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, kanalizasyon deşarj planının uygulanması için “harekete geçilmesi” tehdidinde bulunmuştu.

Kuzey Kore ayrıca IAEA’nın Japon planına verdiği desteği “haksız” ve çifte standart olarak nitelendirerek eleştirdi.

Planda neler var?

Nükleer santrallerde reaktörleri soğutmak için kullanılan kirli su, ALPS adı verilen bir sistemle hemen hemen tüm radyoaktif maddelerden arındırılır.

Ancak trityum ve hidrojenin radyoaktif formu olan karbon 14’ün izotoplarını sudan ayırmak çok zor olduğu için bu iki madde filtre edilmez.

Japonya, Fukuşima’dan gelen atık suyun deniz suyuyla karıştırılacağını ve deşarj edilerek trityum ve karbon 14 seviyelerini güvenli standartlara getireceğini söylüyor.

Atık suyun boşaltılması, en zor hizmetten çıkarma kararlarından biridir. Çernobil’den sonra dünyanın en büyük nükleer kazasının meydana geldiği Fukushima santralinin sökülmesinin on yıllar alabileceği söyleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket