Google’dan istifa eden ‘yapay zekanın babası’ Hinton: Pişmanım

0

Hinton, yapay zekanın kötü amaçlarla kullanılma olasılığına da değinerek, bunun bir “kabus senaryosu” olacağını kaydetti.

“Yapay zekanın babası” olarak nitelendirilen 75 yaşındaki Geoffrey Hinton, yapay zeka alanındaki gelişmelerin “korkunç” olduğunu ve bu alandaki çalışmalarından pişmanlık duyduğunu söyleyerek Google’dan istifa ettiğini açıkladı.

Hinton, New York Times’a yaptığı açıklamada, “Bu alandaki gelişmelerden kaynaklanan potansiyel tehlikeler nedeniyle yapay zeka alanındaki işimden pişmanlık duyuyorum” diyerek Google’daki görevinden istifa etti.

Hinton, yapay zeka sohbet robotlarının şu anda insanlardan daha tehlikeli olmadığını ancak bazı potansiyel tehlikelerinin oldukça korkutucu olduğunu ve yakın gelecekte insanlardan daha zeki olabilecekleri kanaatinde olduğunu söyledi.

Chatbot’un çok yakında bir insan beyninin bilgi seviyesini geçebileceğine işaret eden Hinton, “Şu anda gördüğümüz şey, GPT-4’ün bir kişiyi sahip oldukları genel bilgi miktarı açısından gölgede bırakmak, genişletmektir. boşluk.Muhakeme yönünden çok iyi değil ama basit muhakeme yapabiliyor değerlendirmesini yaptı.

İlerleme hızı göz önüne alındığında sürecin oldukça hızlı gelişmesini beklediğini kaydeden Hinton, bu nedenle endişeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Hinton, yapay zekanın kötü amaçlarla kullanılma olasılığına da değinerek, bunun bir “kabus senaryosu” olacağını kaydetti.

Yapay zekanın “Daha fazla güç elde etmem gerekiyor” gibi potansiyel tehlikeler taşıdığı uyarısında bulunan Hinton, “Geliştirmekte olduğumuz zeka türünün sahip olduğumuz zekadan çok farklı olduğu sonucuna vardım.” dedi.

Hinton, “Biz biyolojik sistemleriz ve bunlar dijital sistemler. Dijital sistemler ile biyolojik sistemler arasındaki en büyük fark, sahip oldukları bilgileri başka bir platforma veya robota kopyalayabilmeleridir.” dedi.

Google’ın yapay zeka birimi başkanı Jeff Dean, Hinton’un istifasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yapay zekaya karşı sorumlu bir yaklaşım benimsemeye devam ediyoruz. Ortaya çıkan riskleri anlamaya çalışırken sürekli olarak cesurca yenilikler yapıyoruz” dedi. o ifadeleri kullandı

Hinton’un derin öğrenme ve yapay sinir ağları konusundaki öncü araştırması, ChatGPT gibi mevcut yapay zeka sistemlerinin yolunu açtı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom