Fransa’da enflasyon rekor kırdı | Euronews

0

Fransız ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde %0,2’lik artışla zayıf bir büyüme kaydetmiştir. Enflasyon ise Eylül ayında rekor kırarak yüzde 7,1’e ulaştı.

Fransız ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde %0,2’lik artışla zayıf bir büyüme kaydetmiştir. Enflasyon ise Eylül ayında rekor kırarak yüzde 7,1’e ulaştı.

Resmi istatistik kurumu INSEE’nin verilerine göre Fransa’da ekonomi, Ekim ayında hanehalkı harcamalarındaki durgunluk ve enflasyondaki keskin yükseliş nedeniyle Temmuz-Eylül döneminde piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 0,2 büyüdü.

Euro bölgesinin aksine, ülkede enflasyon Ağustos ve Eylül aylarında birbiri ardına düştü. Ancak tüketici fiyatları Ekim ayında arttı, gıda fiyatları yıllık %11,8 ve enerji fiyatları %19,2 arttı.

Enflasyon ise AB ekonomilerine paralel olarak bir önceki aya göre yüzde 1,3 artarak yıllık bazda yüzde 7,1’e çıkarak yeni rekor kırdı.

Analistler yükselen fiyatların, zayıf ihracatın ve enerji arzına yönelik risklerin önümüzdeki aylarda Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını yükseltmesiyle birlikte avro bölgesindeki ikinci en büyük ekonomi üzerinde baskı oluşturacağını söylüyor.

“GSYİH büyüme tahmininde değişiklik yok”

Ancak Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, 2022’de gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2,6’lık büyüme tahmininde bir değişiklik olmayacağını söyledi.

Finans sitesi Boursorama’nın sunduğu bir web yayınında Villeroy, “Bu, bu yıl düşük büyüme ve gelecek yıl önemli bir ekonomik yavaşlama anlamına geliyor” dedi ve avro bölgesinde açık zayıflık işaretleri gördüğünü kaydetti.

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi olan Villeroy, ECB’nin enflasyondaki tarihi yükselişle mücadele çabalarında “önemli” ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Fransa, kısmen enerji fiyatlarındaki üst sınır ve yakıt sübvansiyonları sayesinde, fiyat artışlarını kontrol altına almada komşularından daha başarılı oldu. Ancak ekonomistler, hane halkını korumak için tasarlanan vergi paketlerinin uzun vadeli olumsuz etkileri olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Fransa verileri, Avrupa Merkez Bankası’nın fiyatlardaki hızlı yükselişin kök salacağından endişe ederek faiz oranlarını yeniden artırmasının ardından bir gün sonra yayınlandı. Banka, mevduat faizini 75 baz puan daha artırarak 2009’dan bu yana en yüksek oran olan %1,5’e yükseltti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom