Fransa, İtalya ve İspanya’da kuraklık: Su kısıtlamaları başlıyor

0

Akdeniz havzasında küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkileri günlük yaşamda hissedilmektedir.

Fransa’nın İspanya sınırındaki Doğu Pireneler bölgesinde kuraklık nedeniyle su kullanımının kısıtlanacağı açıklandı. Kısıtlamalar dahilinde bahçe sulamak, araba yıkamak ve evsel yüzme havuzlarını doldurmak yasaklanacak.

Fransa Ekolojik Geçiş Bakanı Christophe Bechu, “Bolluk kültüründen çıkmalıyız” diyerek, 10 Mayıs’tan itibaren en yüksek alarm düzeyi olan kriz düzeyine ulaşılacağını duyurdu.

Bakan Bechu, iklim değişikliğinin şimdiden yaşandığını belirterek, “Elimizdeki kaynakları kullanırken çok daha ılımlı olmalıyız” dedi. dedi.

Ülkede kurak geçen kış aylarının ardından artan bahar sıcaklıkları ve yağış azlığı tarımı olumsuz etkiliyor.

Su kıtlığından kaynaklanan mahsul kayıplarının ulusal birliği tehdit ettiğini vurgulayan bakanın verileri, ülke genelinde yaklaşık 2 bin köy ve kasabanın bu yıl su kaynaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu gösterdi.

İspanya’da da kuraklık endişesi var

Sınırın ötesinde, kuraklık çiftçileri uzun süredir endişelendiriyor. İspanya’nın çeşitli yerlerinde insanlar yağmur duasınaekinleri kurtarmak ve su kaynaklarını yenilemek umuduyla.

İtalya’da kuraklık ve seller

Öte yandan Fransa’nın Akdeniz’den komşusu olan İtalya’da şiddetli yağışlar sonrasında meydana gelen sel felaketinde iki kişi hayatını kaybetti. Ülkede kuraklık nedeniyle nehir yatakları kururken, ani ve aşırı yağışlar sele neden oluyor.

Geçen yıl Fransa’da yaşanan aşırı sıcak ve düşük yağış, orman yangınlarından ekin yetiştirmeye kadar birçok büyük soruna neden oldu. neden oldu. Uzmanlar, bu trendin bu yıl artarak devam edeceği konusunda uyarıyor.

Ülkenin Akdeniz kıyı bölgelerinde yer altı su kaynaklarının zaten kıt olduğu söyleniyor. Şimdilik kuraklık beklenmeyen iki bölgenin Brittany ve Aquitaine olduğu bildirildi.

Geçen yıl 1.000 belediyede ciddi bir su sıkıntısı yaşandı ve 400 yerleşim yerine şişe ve sebillerle su taşındı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket