Euro’ya geçmek Litvanya’nın ekonomisini nasıl etkileyecek?

0

Reel Ekonomi Bu haftanın odak noktası, Ocak 2015’ten itibaren avroya geçecek olan Litvanya’nın ekonomisi. 2007’de Euro bölgesine katılmayı reddeden bu ülke artık güçlü bir ekonomiye sahip.

Uzun bir sıkıntılı dönemin ardından 2011 yılında Litvanya ekonomisi büyümeye başladı ve kişi başına düşen gelir de hızla artıyor. Enflasyon kontrol altında, istihdam artıyor, kamu borcu azalıyor… Avro bölgesine katılacak bu 19. ülkeyi hızlıca tanıyalım.

14. yüzyılda, Litvanya Büyük Dükalığı bugünkü Litvanya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Rusya ve Polonya’nın bazı kısımlarını kapsıyor ve Avrupa’nın en büyük ülkesini oluşturuyordu.

1990 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan eden ilk ülke olan Litvanya, 2004 yılında Avrupa Birliği ve Avrupa Birliği’ne katıldı. DOĞMAK üye olmuştur.

Polonya, Letonya, Beyaz Rusya ve Kaliningrad Oblastı ile sınır komşusu olan ülkenin %84’ünü Litvanyalılar, %6’sını Polonyalılar ve %5’ini Ruslar oluşturuyor.

Litvanyalılar, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1922’den itibaren “Litas” para birimini kullandılar, ancak 1993’e kadar kademeli olarak rubleye geçtiler.

Litalar 1994’te ABD dolarına ve 2002’de avroya sabitlendi.
Ancak, yüksek enflasyon nedeniyle Litvanya, 2007’de Avro Bölgesi’ne katılmayı reddetti.

Bir ülke para birimini değiştirdiğinde, her zaman enflasyondan korkmuştur. Ancak resmi oranlardaki ikili fiyatlandırma sistemi ile insanlar ürünlerin gerçek değerini biliyor.

Bir diğer dezavantaj ise tek fiyat politikası ve eurodan sonra faiz oranlarının düşük seviyede olması.

Litvanya, 1 Ocak’ta avroya geçiş için gün sayıyor. Ritas ve Euro yılın ilk 15 günü birlikte kullanılacak. Bankalar ve postaneler yeni para birimine hazırlanıyor. Tüccarlar ve vatandaşlar şimdiden yeni madeni paraları kullanmaya başladılar…

Birçok mağaza Euro’ya geçişte fiyatları yükseltmemek için ortak karar aldı. Ayrıca 40 temel ihtiyaç maddesinin fiyatları izlendi ve hükümet önümüzdeki Ağustos ayına kadar 100 farklı tüketim maddesini listeye ekledi. Litvanyalılar yeni para birimine hazır olduklarını söylüyorlar.

Avrupa Birliği üye ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Litvanya’daki maaşlar en düşük seviyededir. Bundan dolayı ücretler yüzde 4-5 artmaya başladı ama uzmanlar emek verimliliğinin bir süre daha yavaşlayacağını söylüyor.

Litvanya’nın nüfus yapısı ile ilgili çok önemli bir konuya değindiniz. Şu anda nüfusun hızla yaşlandığı ve daha fazla emekli maaşının ödenmesi gereken bir dönemden geçiyoruz ve bu yaşlanan kesimler, yüksek vasıflı mesleklere uyum sağlamak açısından iş bulmakta zorlanıyor. Bu konu çok önemlidir ve yapısal reformların uygulanmasında önemli bir yer tutmaktadır.

Şimdi AB’ye girmiş ancak Euro’yu kabul etmeyen Polonya’ya dönelim.

Kamuoyu yoklamalarına göre halkın üçte ikisi avroya karşı. Bunun temel nedeni ekonomik büyümenin gereksiz yere hızlı ilerlemesidir. Polonya, Avrupa Birliği’nde 2008’de yaşanan ekonomik krizden etkilenmeyen tek ülke. Ancak bu ülkenin başka sorunları da var. Kişi başına düşen GSYİH, Euro bölgesinin üçte birinden daha az ve enflasyon oranı sıfırın altında.

Ancak Dünya Bankası, Polonya’nın avroyu kabul etmesi halinde faydaların ağır basacağına inanıyor.

Ekonomi bir yana, uzmanlar komşu Ukrayna’nın sorunları nedeniyle Polonya’nın Brüksel’e daha yakın olduğuna inanıyor. Ülke hükümeti, Polonya’nın Soğuk Savaş döneminden bu yana en büyük güvenlik sorunuyla karşı karşıya olduğuna inanıyor.

Litvanya, Batı Avrupa pazarı için çok çalışıyor ve diğer ülkelerle yeni anlaşmalar yapmak için fırsatlar arıyor. Yaptırımlardan önce Rusya’ya ihracat oranı yüzde 20 civarındaydı. Birçok iş adamı, Rusya pazarının çok riskli olduğunu söylüyor.

Litvanyalı Gazprom firması ile anlaşma imzalarken enerji fiyatlarını %20 oranında düşürdü. Diğer bir deyişle, Litvanya sıvı doğal gaz ithalatına çoktan başlamıştır. Şimdi Norveçli şirket Statoil ile bir anlaşma yaptı. Eskiden bu bölgede risk vardı. Ama artık bu durum çözüldü çünkü artık başka bir ülkeden enerji satın alabiliyorlar. Şimdi, Litvanya iki büyük elektrik anlaşmasını tamamlamaya çalışıyor. Biri İsveç’e, diğeri Polonya’ya bağlanacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket