Dünyanın ‘en güçlü’ MR tarayıcısı Hollanda’da faaliyete geçecek

0

MRI tarayıcıları, dünyanın dört bir yanındaki hastanelerde ve üniversitelerde uzun yıllardır kullanılmaktadır, ancak bilim adamları mevcut teknolojinin ötesine geçmek istemektedir.

Dünyanın en güçlü manyetik rezonans görüntüleme (MR) tarayıcısının üç yıl içinde Hollanda’da faaliyete geçmesi bekleniyor. Araştırmacılar, bunun beyin gibi insan vücudunun parçalarının daha iyi haritalanmasına izin vereceğini umuyor. Cihaz ayrıca vücuttaki hastalıkları daha iyi tespit edebilecek.

MRI tarayıcı, 19 milyon avroluk hibe ile Nijmegen’deki Radboudumc ve Radboud Üniversitesi kampüsüne yerleştirilecek.

Tarayıcı, bilimsel araştırmayı daha da kolaylaştırmak için ulusal hibe alan dokuz projeden biridir.

MRI tarayıcıları, dünyanın dört bir yanındaki hastanelerde ve üniversitelerde uzun yıllardır kullanılmaktadır, ancak bilim adamları mevcut teknolojinin ötesine geçmek istemektedir.

MRI cihazları sayesinde doktorlar ve bilim adamları organ ve dokuların net görüntülerini yakalayabilirler. “Tesla” olarak da adlandırılan farklı manyetik güçlere sahip MR tarayıcılar, bu görüntüleri radyo dalgaları ve manyetik alanlar kullanarak elde eder.

Hastanelerde genellikle manyetik gücü 1,5 ile 3 Tesla arasında olan tarayıcılar bulunur. En güçlü MR tarayıcının 11.7 manyetik güce sahip olduğu iddia ediliyor ve Paris’te hizmet veriyor.

Paris tarayıcısının daha güçlü olanları geleneksel teknolojiyle yapılamayacağı için, yeni “süper tarayıcı” için yeni teknoloji kullanılacak.

Hollanda basınına göre araştırmacılar Tom Scheenen ve meslektaşı, Paris’te tarayıcının gücünü yenmek için kolları sıvadı.

Araştırmacılar manyetik gücü 14 Tesla olan bir MRI tarayıcı yapacaklar ve bu cihaz üç yıl içinde hazır olacak.

Tom Scheenen ve ekibi, tarayıcının yapımında süper iletken adı verilen ve aynı miktarda telden çok daha fazla elektrik akımının gönderilmesini sağlayacak yeni bir teknoloji geliştirdi.

Yeni MR cihazının Paris’teki kadar büyük olmayacağı, normal hastane tarayıcıları boyutunda olacağı tahmin ediliyor.

Hollanda medyasına konuşan Dynamic konsorsiyumundan Tom Scheenen şunları söyledi: “Cihaz 14 Tesla’lık bir alan gücüne sahip. [mevcut tarayıcılardan] daha büyük Bu sayede insan vücudunun görüntülerini çok daha detaylı ve çok daha hassas bir şekilde elde edebileceğiz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket