Doğu Avrupa’yı ‘Tuna Nehri Projesi’ kalkındıracak

0

Reel Ekonomi, Tuna boyunca dördü Avrupa Birliği üyesi olan sekiz ülkede uygulanması beklenen Avrupa Bölgesel Makroekonomik Planını görüşmek üzere bu hafta Hırvatistan’a gidecek.

Reel Ekonomi, Tuna boyunca dördü Avrupa Birliği üyesi olan sekiz ülkede uygulanması beklenen Avrupa Bölgesel Makroekonomik Planını görüşmek üzere bu hafta Hırvatistan’a gidiyor. Bu proje, Tuna ve Adriyatik Denizi kıyılarındaki ülkeleri ekonomik olarak geliştirmeyi amaçlamaktadır.

==Corina Cretu, Avrupa Komiseri: ‘Gerçek sonuçlara ulaşmak ve ülkeler arasındaki büyük farklılıkları ortadan kaldırmak bizim ahlaki yükümlülüğümüzdür. Evet, paraya ihtiyacımız var ama deneyimlerimizi paylaşmak da çok önemli.’==

Hırvatistan, Avrupa Birliği’ne katılan en son üyedir. Altı yıllık ekonomik durgunluktan sonra bu ülke 2015’te atılım yapmak istiyor. Turizm sektörü ülke ekonomisine yedi milyar dolarlık önemli katkı sağlıyor.

Bu projenin işsizlik ve endüstriyel rekabet gibi önemli sorunları çözmesi zor gibi görünse de sanayi merkezleri, ticaret odaları, şehirler ve üniversiteler arasındaki bağı güçlendirerek Tuna boyunca iletişimi artırarak yeni bir süreci başlatacaktır.

2007-2013 yılları arasındaki projenin planlamasında sona gelinmiştir. Projede sekiz ülke var ancak tecrübe eksikliğinden dolayı çalışmalar %60 kapasite ile yürütüldü.

Bu bölgede, kıyı ülkeleri arasında kişi başına düşen gelir, istihdam oranı ve altyapı açısından büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bu tür yaygın tasarımlarda bu fark nispeten küçük olabilir.

Adriyatik Denizi, Güney, Orta ve Doğu Avrupa’ya açılan doğal bir kapıdır. Bu bölgenin gelişmesi tüm Avrupa kıtasına canlılık getirecektir.

(Katkılarından dolayı Belçika Kraliyet Kütüphanesi’ne teşekkür ederiz.)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom