Çin’de 78 yaşındaki ABD vatandaşı ‘casusluk’ suçlamasıyla ömür boyu hapse mahkum edildi

0

Pekin’deki ABD büyükelçiliği sözcüsü Reuters’e e-posta yoluyla durumun farkında olduklarını ancak gizlilik nedeniyle daha fazla yorum yapamayacaklarını söyledi.

Bir Çin mahkemesi, Hong Kong’da daimi ikametgahı olan bir ABD vatandaşını “casusluk” suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Zhejiang eyaleti, Suzhou şehrinde bulunan Orta Halk Mahkemesi, Nisan 2021’de Ulusal Güvenlik Bürosu tarafından gözaltına alınan John Shing-wan Leung hakkındaki kararını verdi.

Mahkeme, 78 yaşındaki ABD vatandaşını ulusal güvenlik gerekçeleriyle kapalı duruşmasının ardından ömür boyu hapis ve 500.000 yuan (72.000 $) para cezasına çarptırdı.

Kararda sanığın kimliği ve pasaportuna ilişkin bilgiler aktarılırken, kişinin özgeçmişi ve suçlamaya konu olan eylemleri hakkında bilgi verilmedi.

Yerel basında çıkan haberler, Leung’un Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’deki yerel yönetimlerle yakın bağları olan bir iş adamı olduğunu söyledi.

Leung, Çin-ABD arasındaki ticari ve kültürel faaliyetleri geliştirmek ve politikacılar ve işadamları için ABD’nin Çin’e yatırımını teşvik etmek amacıyla 1985 yılında Çin’in Guangcou şehirleri ile ABD’nin Oklahoma şehirleri arasında bir dostluk derneği kurdu.” yerel iş gezileri kaydedildi.

Leung’un başkanı olduğu Çin-ABD Dostluk Derneği’nin de 2020’de Hong Kong’da kabul edilen ulusal güvenlik yasasına destek verdiği bildirildi.

Pekin’deki ABD büyükelçiliği sözcüsü Reuters’e e-posta yoluyla durumun farkında olduklarını ancak gizlilik nedeniyle daha fazla yorum yapamayacaklarını söyledi.

ABD sözcüsü, “Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışındaki ABD vatandaşlarının emniyet ve güvenliğinden daha yüksek bir önceliği yoktur” dedi. ifadesini kullandı.

Söz konusu karar, ABD-Çin ilişkilerinin kötü olduğu bir döneme denk geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom