Cezayir ile LNG anlaşması 2027’e kadar uzatıldı

0

Cezayir’den Türkiye’ye sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) teslimatına ilişkin imzalanan anlaşmanın süresi 2027 yılına kadar uzatıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, iki ülke arasında 1988 yılından bu yana yürürlükte olan LNG ithalat anlaşmasının süresini 3 yıl daha uzattığının altını çizdi. “Bu dönemde Türkiye, Cezayir’den yılda 4,4 milyar metreküp LNG almaya devam edecek. Bu tarihi anlaşmanın genişletilmesi arzusu, taraflar arasındaki köklü iş birliğini daha da güçlendirecek ve geleceğe taşıyacaktır.” dedi.


İşbirlikleri derinleşiyor

Türkiye, enerji arz güvenliğini sağlamak amacıyla birçok ülkeyle işbirliğini sürdürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, doğalgaz altyapısını güçlendirecek adımlar atarken aynı zamanda LNG satın alma ve gazlaştırma kabiliyetlerini de artırıyor.


İmzalandılar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir ziyareti kapsamında önemli imzalara imza atıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın katılımıyla gerçekleşen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının ardından BOTAŞ ile Cezayir milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach arasında LNG anlaşması imzalandı.


3 yıl uzatıldı

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Bayraktar, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir ziyareti kapsamında gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısına katıldık. Toplantının ardından BOTAŞ ile Cezayir milli petrol ve doğal gaz şirketi SONATRACH arasında imzalanan imzalarla, iki ülke arasında 1988 yılından bu yana yürürlükte olan LNG ithalat anlaşmasının süresini üç yıl daha uzattık. Cezayir’den yılda 4,4 milyar metreküp LNG almaya devam edecek. Bu tarihi anlaşmanın genişletilmesi arzusu, taraflar arasındaki köklü iş birliğini daha da güçlendirecek ve geleceğe taşıyacaktır.” dedi.


35 yıllık sözleşme

14 Nisan 1988 tarihli alım satım anlaşmasıyla SONATRACH, BOTAŞ’a LNG tedarikine başladı. Yıllar geçtikçe yenilenen anlaşmanın süresi Ekim 2024’te sona erdi. BOTAŞ genel müdürü Abdulvahit Fidan ile Sonatrach genel müdürü Rachid Hachichi arasında imzalanan son anlaşmayla bu süre 2027 yılına kadar uzatıldı. Türkiye, Cezayir’den yılda 4,4 milyar metreküp LNG ithal edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom