Burun kıkırdağıyla dizlere şifa | Euronews

0

Başarılı kıkırdak nakilleri ile araştırmacılar, iki yıl sonra ağrı, diz fonksiyonu ve yaşam kalitesinde iyileşme bildirdiler.

İsviçreli doktorlar, kıkırdakları hasar görmüş 10 yetişkinin dizlerini tedavi etmek için hastaların burunlarından alınan kıkırdak hücrelerini kullandılar. Başarılı kıkırdak nakilleri ile araştırmacılar, iki yıl sonra ağrı, diz fonksiyonu ve yaşam kalitesinde iyileşme bildirdiler.

Doku mühendisliği uzmanı Profesör Ivan Martin, operasyondan önceki haftalarda yapılması gereken süreci şöyle anlatıyor:

“Prosedür, hastanın nazal septumundan küçük bir biyopsi, altı milimetrelik bir biyopsi almaktan ibarettir. Bu biyopsi küçük parçalar halinde kesilir. Hücreler küçük parçalardan izole edilir ve yaklaşık iki haftalık bir kültür süresi gerektirir. “

Uygulamada hasarlı kıkırdak kesilerek yenisi hazırlanır. Cerrahlar yeni kıkırdağı eski kıkırdak bölümünün yanına yerleştirir. Değiştirilen kıkırdak eklem içine yerleştirilmeden önce işaretlenir ve düzeltilir. Araştırmacıların amacı, orijinali kadar iyi bir doku yaratmaktır.

Basel ekibinde eksik olan şey, prosedürün başarısını göstermek için hastanın kıkırdak verilerinin uzun vadeli bir değerlendirmesidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket