BM uzmanları: Filistin halkı ‘ciddi soykırım tehlikesiyle karşı karşıya’

0

Hamas’ın İsrail’e saldırısı çoğu sivil 1.400’den fazla kişinin ölümüne yol açtı ve İsrail’in tepkisi 3.700’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 9.000.000 Filistinlinin ölümüne yol açtı.

REKLAM

Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, Filistin halkının “ciddi soykırım tehlikesiyle karşı karşıya olduğu” uyarısında bulundu.

İşgal altındaki Filistin topraklarındaki insan hakları durumuyla ilgili özel raportörün de aralarında bulunduğu Birleşmiş Milletler uzmanları, İsrail’in Cenevre’deki saldırılarına ilişkin ortak bir açıklama yayınladı.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar devam ederken, BM İnsan Hakları Konseyi tarafından atanan ancak resmi olarak BM adına konuşma yetkisi bulunmayan bağımsız uzmanlar yaptıkları açıklamada şunları söyledi: “Filistin halkının ciddi bir soykırım riski altında olduğuna inanmaya devam ediyoruz.” İfadesi kullanıldı.

“Şimdi harekete geçme zamanı” ifade edilen açıklamada, İsrail’in müttefikleri mevcut durumun sorumlusu olmakla suçlandı ve bu ülkelerin İsrail’i yanlış yola döndürmek için derhal harekete geçmesi gerektiği vurgulandı. .

Açıklamada, İsrail’in Jabaliya mülteci kampına yönelik son hava saldırılarıyla ilgili “derin endişe” olduğu belirtilirken, BM uzmanlarının bunu “uluslararası hukukun açık bir ihlali” olarak gördüğü uyarısı yapıldı.

Birleşmiş Milletler uzmanları, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sivillerin barındığı bir kampa yönelik saldırının savaş kurallarının açık bir ihlali olduğu uyarısında bulunarak, çok dar ve nüfusun yoğun olduğu bir bölgede yer alan kampın bombalanmasının ölümlere yol açtığını tespit etti. ve yaralanmalar. Bazı haberlere göre yüzlerce Filistinli.

Birleşmiş Milletler uzmanları taraflara ateşkes çağrısında bulundu ve Hamas’ın elinde bulunan rehinelerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Hamas’ın İsrail’e saldırısı çoğu sivil 1.400’den fazla kişinin ölümüne yol açtı ve İsrail’in tepkisi 3.700’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 9.000.000 Filistinlinin ölümüne yol açtı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, İsrail’in saldırıları sonrasında BM’nin etkisiz ve başarısız olduğunu söyleyerek istifasını Çarşamba günü BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk’e sundu. Gazze’de.

Mokhiber istifa mektubunda şunları kaydetti: “Bir kez daha gözlerimizin önünde bir soykırım yaşanıyor ve Birleşmiş Milletler olarak bizim bunu durduracak gücümüz yok. Yaşananlar tam anlamıyla bir soykırımdır. ABD, İngiltere ve daha birçokları Avrupa bu korkunç saldırıların suç ortağıdır. Bu hükümetler yalnızca Cenevre Sözleşmelerinin suç ortağıdır.” “Yalnızca yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddetmekle kalmıyor, aynı zamanda İsrail’e silah, istihbarat, siyasi ve diplomatik destek de sağlıyor.” Şu ifadeleri kullandı:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom