Bloomberg: Dünya Bankası’nın Türkiye finansmanını ikiye katlaması görüşülüyor

0

Bloomberg’ün özel haberine göre Dünya Bankası Türkiye’ye 18 milyar dolar daha aktarabilir.

Türkiye ekonomisinde istikrarı sağlamaya yardımcı olması için Dünya Bankası’nın Türkiye fonunu ikiye katlayarak 35 milyar dolara çıkarmasının görüşüldüğü öne sürüldü.

REKLAM

Bloomberg’ün özel haberinde, mevcut 17 milyar dolarlık programa ek olarak önümüzdeki 3 yıl için 18 milyar dolarlık fon ayrılmasının gündemde olduğu yazıldı. Programın, hükümete doğrudan kredi aktarılmasının yanı sıra özel sektörün de desteklenmesini içerdiği belirtiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Dünya Bankası, konuya ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

Bloomberg, anlaşmayı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’dan oluşan yeni ekonomi yönetiminin güvenoyu alması olarak yorumluyor. 

Bakan Şimşek ve Erkan, geçtiğimiz Temmuz ayında Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga ile Hindistan’da bir araya gelmişti.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, 18 milyar dolarlık yeni fonun üçte ikisinin doğrudan yatırım ve garantilerle özel sektöre aktarılmasını öngörüyor.

Fonun bir kısmının 6 Şubat’taki depremlerde yerle bir olan afet bölgesinin yeniden yapılandırılmasında kullanılması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket