Bir plastik kirliliği vakası: Kafasında 1 ay plastik damacanayla yaşayan vahşi ayı kurtarıldı

0

ABD’nin Florida eyaletinde bir ay boyunca kafasına plastik damacanayla yaşayan vahşi ayı yetkililer tarafından kurtarıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida eyaletinde bir ayı yavrusu, kafasına plastik damacanayla bir ay yaşadıktan sonra kurtarılarak yaşam alanına geri döndü.

Plastik kirliliğinin, karbon alımı açısından doğanın dengesinde önemli yer tutan balinalar başta olmak üzere okyanuslardaki canlıların ölümüne yol açtığı biliniyor. Ancak karada yaşayan yaban hayatı artık plastik atıklardan en az deniz canlıları kadar etkileniyor.

Florida’nın Collier ilçesinde ağaçlık bir alanda yaşayan dişi ayı yavrusu, 28 gün boyunca kafasına plastik bir damacana bağlı olarak yaşadı. Bölgedeki ayı yaşam alanlarını inceleyen bir biyolog, bazı bölgelere kameralar yerleştirerek ayıları gözlemlemek istedi.

Ajanlar, yaklaşık bir ay önce kafasına plastik damacanayla çekilen kameraya bir daha ulaşamadı. Biyologların kurduğu tuzaklar bile sonuç vermedi.

Ancak bölgedeki bir evden gelen rapor, söz konusu ayının hala hayatta olduğunu ortaya çıkardı. Evin güvenlik kameraları tarafından kaydedilen, ayının başındaki plastik damacana ile hala görülen “talihsiz” hayvanın konumu da belirlendi.

Florida Balık ve Yaban Hayatı Koruma Komisyonu’ndan bir biyolog, kurduğu tuzakla 113 kilo ağırlığındaki dişi ayıyı yakalamayı başardı. Operasyon sırasında ayının kafasından plastik damacana çıkarıldı. Yaklaşık bir aydır bu şekilde yaşayan hayvanın boynunda ve ağzında kesikler olduğu görüldü.

Biyologlar yaralı hayvanı antibiyotiklerle tedavi ederken, normal bir şekilde yiyip içebildiğinden emin olmak için 2 gün boyunca gözlemledi. Uzmanlar daha sonra ormana bırakılan ayının şanslı olduğunu ve hayati tehlikesinin bulunmadığını kaydetti.

Plastik yemekten ölen hayvanlar

Plastik kirliliği yaban hayatına iki farklı şekilde zarar veriyor. Hayvanlar plastiğe takılabilir veya plastik veya benzeri malzemelerden yapılmış iplere dolanabilir. Bu, hareketliliklerini büyük ölçüde sınırlar.

Avustralya’da bir ornitorenk yavrusu (Tazmanya’ya özgü gagası olan yarı deniz canlısı) plastik bir ipe dolanarak ciddi şekilde yaralandı ve acıdan kaçınmak için 2020’de ötenazi yapıldı.

Hayvanların plastik üzerindeki etkisi bununla da sınırlı değil. Normal şartlarda doğada bulunmayan plastikler, hayvanlar tarafından çoğu zaman besin olarak algılanmakta ve bu plastikleri yiyen veya yutan canlılar, sindiremedikleri bu kimyasallar nedeniyle hastalanmakta veya ölmektedir.

Uzmanlar, plastik tüketimi nedeniyle her yıl milyonlarca hayvanın öldüğünü ancak bunların çok azının insanlar tarafından görülebildiğini söylüyor.

Özellikle şehirlerde kedi, köpek, kuş, sincap gibi hayvanlar plastiğe en çok maruz kalan hayvanlar. Kuşların kauçuk veya serseri benzeri maddeler yemekten ölmeleri yaygındır.

BAE’de 100 deveden 1’i plastik tüketmekten ölüyor

2019’da İskoçya açıklarında, hayvanın midesinde 100 kilogramdan fazla plastik atık bulunan ölü bir balina bulundu. Sosyal medyada özel olarak korunan deniz kaplumbağalarının plastik pipet, balon, çanta, gözlük ve benzeri eşyaları yutması sonucu yaralandığını veya öldüğünü gösteren onlarca görsel bulabilirsiniz.

Evcilleştirilmiş geyikleriyle ünlü Japonya’nın Nara Parkı’nda 2019’da güzellikleriyle ünlü dokuz geyik türünden biri, ziyaretçilerin geride bıraktığı plastik bir poşeti yedikten sonra öldü.

Hindistan’da kutsal kabul edilen Sabarimala tepesinde 40 yaşındaki bir filin esrarengiz ölümü yetkilileri harekete geçirdi. Muayene sırasında filin midesinden 2 kilo plastik madde çıkarıldı.

Hindistan’daki Corbett Tiger Reserve’de leoparlar birçok kez plastik yerken fotoğraflandı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yapılan bir araştırmaya göre, ülkedeki 100 deveden biri plastik tüketimi nedeniyle zehirlenerek ölüyor.

“Ayıların kış uykusu için petrol biriktirme yeteneği, Florida davasında ölümleri önledi”

Uzmanlar, Florida’daki ayının şanslı olduğunu ve plastik damacananın diğer tarafında bulunan delik sayesinde hayvanın yiyip içebildiğini söylüyor. Ancak diğer hayvanlar ayılar gibi değildir. Animals Asia adlı sivil toplum kuruluşunda çalışan veteriner Shaun Thomson, ayıların uzun süre aç kalmaya dayanabilecek metabolizmalara sahip olduğunu söylüyor.

Ayılar kış uykusuna yatmadan önce maksimum besin miktarını sonbahar döneminde tüketirler. Bu onlara soğuk kış döneminde hayatta kalmak için gerekli olan yağ dokusunu sağlar. Veteriner Thomson, Florida’daki ayının da bu sayede hayatta kalabildiğini söylüyor.

Ancak Thomson, ayılarla benzer pek çok olayla karşılaştığını ve çoğu durumda, vahşi doğada plastik ve diğer yabancı maddelerle yaralanan ayıların öldüğünü belirtiyor.

Plastik benzeri maddelere sıkışmış bir hayvan görürsek ne yapmalıyız?

Veteriner Hekim Thomson, vahşi bir hayvanın plastik veya benzeri maddelere sıkışması gibi bir durum olduğunda vatandaşların cep telefonlarına bulundukları yeri işaretlemelerinin doğru bir davranış olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Bunu yaparsanız, yetkilileri aradığınızda söz konusu hayvanın izi rahatlıkla sürülebilir. Çünkü hayvan bu halde fazla uzağa gidemez. Hayvanların yaşamına saygı duymalıyız. Bu nedenle ilk yapılacak şey vahşi doğada ekolojik bir iz bırakmamak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket