Bilim insanları sivrisinekleri uzaklaştırmada yüzde 99 etkili ‘kovucu madde’ geliştirdi

0

Yeni geliştirilen kovucu, sivrisineğin bireye yaklaşmasını engelleyen bir tür “kimyasal kamuflaj” sağlıyor.

Kuzey yarım küreye yaz geldi. Mevsimin getirdiği güneşli günler ve artan sıcaklıklar ile birlikte ısırıklarıyla ruh halimizi bozan sivrisinekler etrafımızı sarmaya başladı.

Sivrisinek ısırıkları kaşıntı ve kızarıklık gibi rahatsızlıklara neden olabilirken, orijinal sıtma taşıyan türlerin ısırıkları her yıl dünya çapında yüzbinlerce insanı öldürmektedir.

Sivrisinek ısırıklarıyla mücadele etmenin yollarını arayan bilim adamları, yeni bir tür “kimyasal kamuflaj” geliştirdiler.

İsrail’deki İbrani Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının yaptığı bir çalışmada geliştirilen yeni bir sivrisinek kovucu türü, birçok kişinin korktuğu bu sineklerin tedavi edilen deriye konmasını yüzde 99 oranında azaltıyor.

Kovucuyu nasıl engellersiniz?

İbrani Üniversitesi Ziraat, Gıda ve Çevre Fakültesi’nden Baş Araştırmacı Dr. Jonathan Bohbot, geliştirdikleri kimyasalın sivrisinekleri çeken kokuyu engellediğini söyledi.

Bohbot, “Birincisi, deriyi ısıran sivrisineklere karşı mekanik koruma sağlıyor. İkincisi, bu selüloz polimeri kimyasal bir kamuflaj görevi görüyor” dedi.

“Sivrisinekleri çeken kokuyu engeller ve ardından yavaş yavaş kovucuyu serbest bırakarak koruma süresini uzatır”

Dr. Bohbot, güncel sivrisinek kovucular uygulandıkları bölgeyi sivrisineklerin ısırmasını engeller. Yeni geliştirilen kovucu, sivrisineklerin bireye yaklaşmasını engeller.

Formülünüzde neler var?

Yeni geliştirilen kovucu formül, iki doğal bileşenin birleşiminden oluşur. Bunlardan indol, çiçeklerde bulunan bir parfüm özü, diğeri ise selüloz adı verilen bir polimerdir.

PNAS Nexus dergisinin Nisan sayısında yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, cilde ince bir selüloz nanokristal tabakası uygulandığında insan derisinin beslenmesi %80 oranında azalıyor.

Selüloz nanokristallerinin indol ile birleşik etkisinin, maruziyet sonrası yumurtlamayı %99,4 oranında azalttığı görülmektedir.

Dr. Bohbot.

Araştırma ekibi, ürünün gelecek yıl satışa sunulmasını umuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom