Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun ofisine gübre döken sanatçı hapishanede öldü

0

Belarus Devlet Başkanı Lukashenko’nun ofisine gübre döken sanatçı Ales Puşkin, beş yılını geçirdiği hapishanede öldü. Eşi, Puşkin’in “cezaevinin yoğun bakım ünitesinde belirsiz koşullar altında öldüğünü” söyledi.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun ofisinin önüne gübre döken sanatçı cezaevinde öldü.

Beş yıldır cezaevinde bulunan 57 yaşındaki Ales Puşkin’in herhangi bir hastalığının olmadığı iddia edildi.

Eşi Janina Demuch, AP’ye “cezaevinin yoğun bakım ünitesinde belirsiz koşullar altında öldüğünü” söyledi.

İnsan hakları merkezi Viasna’ya göre Puşkin, Belarus’un batısındaki Grodno’daki bir hapishanede bilinmeyen nedenlerle öldü.

Belarus makamlarından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Sanatçı Puşkin, Lukashenko’yu Belarus’un Bobr kentindeki bir kilisede bir freskte, çevik kuvvet polisiyle çevrili cehennemde tasvir etti.

“Başkan için Gübre”

1999’da Puşkin, başkent Minsk’teki cumhurbaşkanlığı ofisinin girişinde bir gübre kamyonunu devirdi ve çalışmasına “Başkan için Zindan” adını verdi. Bu olay nedeniyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Muhalefet protestolarına katılan Puşkin, Mart 2021’de tutuklandı; Nefrete tahrik ve “devlet sembollerine saygısızlık” suçlarından beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Soruşturma açmamız gerekiyor”

Sürgündeki Belarus muhalefet lideri Sviatlana Tsikhanouskaya, Puşkin’in ölümüyle ilgili soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Tsikhanouskaya, “Puşkin’in Lukashenko rejiminin bir başka trajik kurbanı olduğu açık. Binlerce siyasi tutuklu, demokrasi yanlısı protestolara katıldıkları, Ukrayna’yı destekledikleri veya sadece inançlarını ifade ettikleri için Belarus hapishanelerinde acı çekiyor” dedi. cümleleri kullandı

Ağustos 2020’de Belarus’ta muhalefetin ve Batı’nın şüpheli olarak nitelendirdiği seçim sonrası gösterilerde 35.000’den fazla kişi tutuklandı.

Viasna’ya göre Belarus, aralarında Nobel Barış Ödülü sahibi Ales Bialiatski’nin de bulunduğu yaklaşık 1.500 siyasi mahkumu hapse attı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket