Azeri ve Ermeni bakanlar, Dağlık Karabağ’ın el değiştirmesi sonrası ilk kez görüştü

0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birlikte toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın görüşmede dikkat çektiği konulara ilişkin açıklama yapıldı.

REKLAM

İran’ın ev sahipliğinde yapılan Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısında, Azerbaycan ve Ermeni dışişleri bakanları, Karabağ’ın Bakü yönetimine geçmesinin ardından ilk kez bir araya geldi. Toplantıya, Türkiye ve Rusya dışişleri bakanları da katıldı. 

Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan tarafından geri alınmasından sonra İran’da düzenlenen Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısında Azeri ve Ermeni dışişleri bakanları bir görüşme yaptı. 

Görüşmeye dair açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan,  “Bölgedeki tüm ülkelerin önünde tarihi bir fırsat var. Güney Kafkasya’da savaş sona erdi, sıra barış ve işbirliğine geldi” dedi. 

İranlı Bakan, “Bölgede yabancıların varlığı hiçbir sorunu çözmeyeceği gibi durumu daha da karmaşık hale getirecek” diyerek Rusya’yı da rahatsız eden ABD ve AB’nin soruna dahil olma çalışmalarına değindi.  

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birlikte toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın toplantıda dikkati çektiği konulara ilişkin bakanlıktan açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bakanımız toplantıda: Türkiye’nin kalıcı barışın sağlanması için bölgesel sorunları diyalog yoluyla çözmekten yana olduğunu, bu oluşumun bölge ülkelerinin kendi sorunlarını kendilerinin çözebileceğini uluslararası topluma göstermesi açısından da önem taşıdığını, bölgede işbirliği ve dostluğun önündeki engellerin kalkmasının memnuniyet verici olduğunu, bölgesel huzur ve istikrarın yolunun Azerbaycan-Ermenistan arasında imzalanacak kapsamlı bir barış anlaşmasından geçtiğini, bölgesel ulaştırma bağlantılarının açılmasının normalleşme ve barış süreçlerine ivme kazandıracağını vurguladı.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket