Avrupalı gençler nasıl iş bulacak?

0

Reel Ekonomi’nin bu haftaki bölümünde Avrupa’da genç işsizliği sorunu had safhada. İyi eğitimli gençler kendi ülkelerinde iş bulabilirken, daha iyi finansal olanaklara sahip olmaları gerekiyor.

Krizin başından beri iş aramak için Portekiz’i terk eden gençlerin sayısı, ülkenin en büyük ikinci şehrinin nüfusuna eşdeğer. Çoğunun yüksek öğrenimi var. Ancak bu bir Portekiz sorunu değil. Avrupa’daki göçmenlerin yüzde 41’i üniversite mezunu…

Massimiliano Mascherini: ”Okulu bitiren gençlerin işe başlarken yaşadıkları geçici işsizlik süreci normal. Eğitim kurumları, gençlik merkezleri ve yerel istihdam büroları arasındaki ilişki, ‘Gençlik Garantisi’ projesinin verimli bir şekilde işlemesinin ilk şartıdır.

Yurtdışında şanslarını deneyen ve eve dönen gençler, ekonomi zayıf da olsa kendi fırsatlarını yaratmaları gerektiğinin farkındalar. Tıpkı Hollanda’da çalışıp ülkesine dönen Isac gibi…

Müzik yapımcısı Isac Lopes: “Bu, yeni nesil iş arayanlar için çok önemli bir fırsat. Ancak zaman değiştikçe iş imkanlarına ilişkin durum da değişti. Ömür boyu iş kalmadı.”

Beyin göçü Portekiz’i bir ölçüde etkiledi. Ancak bu göç akışı krizden önce başlamıştır. Eğitim ile işçi sınıfı arasındaki mesafe, kaçınılmaz olarak küresel ekonominin dayatmalarına uymak zorundadır. Mesleki eğitim değişen dünyaya ayak uydurmak zorundadır.

Ancak, konusunda uzmanlaşmış şirketlerde yeterli ve iyi bir eğitim alan gençlerin çoğu, maddi imkânların daha iyi olması nedeniyle yurtdışına da gidiyor. Bankalar ve devlet kurumları için yazılım üreten bu firma durumu çok iyi biliyor.

Opensoft Genel Müdürü Jose Vilarinho: ”Ödediğimiz maaşlar Avrupa’da aynı faaliyet alanımızda faaliyet gösteren firmalardan çok farklı değil. Ancak, bazı ülkelerde farklılıklar vardır. Vergi sisteminden dolayı alacağınız net komisyon daha yüksek olabilir.”

Şimdi Portekiz hükümeti yurt dışına kaçan bu gençleri geri getirmek için yeni iş fırsatları yaratmaya çalışıyor. Bunlardan biri de yurt dışında eğitim gerektiren iş olanakları sağlamaktır.

2013 yılında İskandinav ülkeleri tarafından geliştirilen bir uygulama AB genelinde yürürlüğe girdi. Gençlik Garantisi adı verilen bu program kapsamında, üye ülkelerden gelen gençlere işlerini kaybettikten veya okulu bıraktıktan 4 ay sonra eğitim, staj, uzmanlık ve yeni iş fırsatları gibi fırsatlar sunulmaktadır.

Ancak bu sistemi pekiştirmenin en iyi yolu, ülkenin işgücü piyasasında reform yapmak, iş bulma kurumlarını ve eğitim sistemini güçlendirerek gençleri işe almaya uygun hale getirmektir.

Gençlik İstihdam Kurumu, bu talep için ayrılan 6,4 milyar Avro ile 20 ülkede yeni neslin %25’ine iş imkanı sağlamayı hedefliyor.

Bu paranın yarısı AB bütçesinden, diğer yarısı da Avrupa Sosyal Fonu’ndan gelmelidir.

Ülkelerin bu desteğe hak kazanabilmesi için en azından Gençlik İstihdam Bürosu fonuna başvurması gerekir.

İrlanda’da yaklaşık 45.000 genç iş arıyor. Sean, 2011’de genç işsizlik oranının %54 olduğu Ballymun kasabasında yaşıyor. Bu kurum, geçen Ocak ayında bir yıllık bir proje başlattı. Pek çok genç hangi mesleğin kendileri için doğru olduğunu bilmiyor. İster iş ister eğitim olsun, nereden başlayacaklarını bilmiyorlar.

Ballymun’daki bu proje AB fonlarından 250.000 € aldı ve bu projelerin yüzde 80’i, 739’u bu fırsattan yararlandı. Bu kurumların %98’ine sadece dört ayda fon verildi.

Paul Carroll, Sosyal Refah Departmanı, Ballymun Proje Yöneticisi: “İşverenlerin bu projeye dahil olması çok önemli. Sadece iş fırsatları sunduğu için değil. Bize geniş bir yelpazede iş tecrübesi sunması da projeye büyük katkı sağlıyor. Ayrıca zor durumdaki insanların gerçekten yoğun bir desteğe ihtiyaç duyduğunu öğrendik. İstihdam büroları bu sorunu çözmek için yeterli değil”.

İrlanda’da genç işsizlik oranı düşüyor. Ancak %22,1 hala yüksek bir rakam. Bu rakamı Almanya veya İspanya’daki işsizlik oranıyla karşılaştırırsak arada büyük bir boşluk olduğunu görüyoruz. Acaba bu proje rakamları aşağı çekecek mi?

Eurofound Araştırma Müdürü Massimiliano Mascherini: “Okulu bırakan gençlerin hayata başladıklarında yaşadıkları geçici işsizlik dönemi normaldir. Bizi rahatsız eden ise bu sorunun uzun süredir devam etmesi. İş piyasası, eğitim kurumları, gençlik merkezleri, ticaret odaları ve yerel istihdam büroları arasındaki ilişki çok önemlidir. Gençlik Garantisi projesinin verimli çalışabilmesinin ilk şartı bu bağları yakın tutmaktır”.

Genç Avrupalıları üretken hayatlara geri döndürmek için planlanan yatırım 50 milyar Euro’dur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom