Avrupa Birliği bir göç anlaşmasına çok yaklaştı; reformda hangi maddeler bulunuyor?

0

AB içişleri bakanları, uzun süredir ertelenen bir göç ve iltica anlaşmasında ilerleme kaydedildiğini duyurdu

AB içişleri bakanları, uzun süredir ertelenen bir göç ve iltica anlaşmasında ilerleme kaydettiklerini açıkladılar.

Avrupa Komisyonu İçişleri Komiseri Ylva Johansson, “AB sınırlarının korunmasını artırmak ve göç baskısı altındaki üyelere yardımcı olacak bir dayanışma mekanizması oluşturmak için önlemler alınacak.”

Bakanlar, Fransa’nın AB Konseyi dönem başkanlığının en önemli önceliklerinden biri olan göç konusunda anlaşmaya yönelik son adımı atmak üzere Lüksemburg’da bir araya geldi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, “tarihi anlaşmanın” somut sonuçlara dönüştürülmesi için önümüzdeki günlerde bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Toplantıya gitmeden önce Johansson, “Bir anlaşmanın eşiğindeyiz, ancak henüz her şey tamamlanmadı” dedi.

Göç ve sığınmayla ilgili yeni anlaşma, Eylül 2020’de Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından sunulan bir dizi yasa teklifi, yol haritası ve tavsiyeden oluşuyor.

Yoğun göç, Avrupa’nın tüm ülkelerinde bazı açılardan sorunlara neden olmuştur.

Kitlesel göçler, sığınma başvurularını işleme koymaktan sorumlu olan güney eyaletlerinde güçlü siyasi gerilimlere yol açmıştı.

Bu kriz sırasında yeterli sınır yönetiminin olmamasını eleştiren Orta Avrupa geçiş devletleri ve mültecilerin nihai hedefi olarak görülen kuzey devletleri “ev sahipliği yapmak ve entegre etmek” bu anlaşmayı kendileri için önemli görüyor.

Yeni anlaşmanın kilit önerileri arasında, birçok başkent tarafından siyasi olarak bölücü olarak görülen zorunlu tehcir kotalarının kaldırılması yer alıyor. Bunun yerine “gönüllü ve geçici” bir dayanışma mekanizması var.

Mekanizma, bir ülkenin göçmenlik sisteminin bir göç akını nedeniyle “baskı altında” olduğu kabul edildiğinde devreye girecek. Etkinleştirildiğinde, diğer AB ülkeleri yardımlarını sunacaktır:

  • Göçmenlerin bir bölümünü kendi topraklarında ağırlamak.
  • AB’de kalma başvuruları reddedilenlerin geri dönüşlerine sponsor olmak.
  • Baskı altındaki ülkeye mali katkı ve operasyonel destek sağlamak.

Sistem, genellikle ek araç veya yardım olmaksızın kendi başlarının çaresine bakabileceklerinden şikayet eden Güney ülkelerinin ve mültecileri kabul etmeye şiddetle karşı çıkan ve kabul etmeleri halinde muaf tutulabilecek ülkelerin endişelerini gidermek için tasarlandı.

STK’lar herhangi bir anlaşmanın şartlarını yeterli görmemektedir.

Ancak bu hassas uzlaşma, aşırı kalabalık kamplar ve dış sınırlarda geri itme sorununu çözmediğine inanan STK’lar tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Oxfam AB’de göç uzmanı olan Stephanie Pope şunları söyledi: “Teklif, geçici ve gönüllü olmanın yanı sıra, AB ülkelerinin sığınmacıları dikkatli bir şekilde izlemesine olanak tanıyor. sınır gözetleme ve gözaltı merkezleri için yasa tasarısı”.

Dayanışma mekanizması taslak bir yönetmeliğin parçasıdır ve yürürlüğe girmeden önce Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekir.

AB’nin sınır koruma kurumu Frontex, 2027 yılına kadar daimi personelini 10.000’e çıkarmaya hazırlanıyor.

Anlaşmanın göç ve sığınmayla ilgili geri kalan kısımları Avrupa Konseyi’nde müzakere edilmeye devam edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom